Körfez'den döviz akışı başladı: Kalyon Enerji'ye BAE'den yarım milyar dolar! Şirketin yarısını satın aldılar

Türkiye ile normalleşme adımları sonrası pek çok sektörde yatırım planı yapan Birleşik Arap Emirlikleri ilk somut adımını attı. Kalyon Enerji'nin yüzde 50'sine 490 milyon dolar ödediler.

Ekonomi 11.08.2022, 11:38
Körfez'den döviz akışı başladı: Kalyon Enerji'ye BAE'den yarım milyar dolar! Şirketin yarısını satın aldılar

Türkiye ile ilişkileri düzeltme hamlelerinin ardından çeşitli sektörlerde yatırım planı yapan Birleşik Arap Emirlikleri doğrudan yatırım anlamında ilk adımını attı. Avrupa'nın en büyük güneş enerji santrali Karapınar GES'in sahibi olan Kalyon Enerji'nin yarısı BAE'li IHC şirketine satıldı. 

Şirket, Kalyon Enerji'nin yüzde 50'sinin 1.8 milyar dirhem (490 milyon dolar) karşılığında satın alındığını açıkladı. 

IHC tarafından yayımlanan bültende, satın almanın yenilenebilir enerji alanında büyüme hedefi doğrultusunda gerçekleştirildiği ifade edildi.

Haziran ayında Kalyon Holding'in yenilenebilir enerji varlıklarında stratejik ortaklık için IHC ile görüştüğü ifade edilmişti.

Kalyon Enerji'nin Konya Karapınar'da kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde güneş santrali ve çeşitli illerde başka güneş ve hidro elektrik santralleri bulunuyor.

Şirket aynı zamanda 1,000 MW rüzgar santrali kurmak için de 2017 yılında yapılan yarışmayı kazanmış ancak santrali henüz inşa etmemişti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en değerli ikinci şirketi olan IHC'yi Zayed ailesi yönetiyor. Abu Dabi merkezli yatırım fonu, 100 milyar doların üzerinde bir kaynak yönetiyor.  

PARA ENERJİ YATIRIMINDA KULLANILACAK

Sözkonusu anlaşmaya ilişkin açıklamasında Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, satın alımın sadece iki ülke adına değil, bölgesel çapta da büyük bir önem taşıdığını belirtti.

Konya'nın Karapınar ilçesindeki güneş paneli tarlası 1000 MW elektrik üretim gücüne sahip.

"Enerji sektöründe attığımız adımlar ve hayata geçirdiğimiz yatırımlar, bugüne kadar yabancı yatırımcıların ilgisine mazhar olmuştu. IHC görüşmemiz sonucunda Kalyon Enerji hisselerinin yüzde 50’sini devretme konusunda anlaştık. Bu beraberlik Kalyon Holding’in global marka olma yolunda en önemli kilometre taşlarından biri olacak" diyen Kalyoncu, anlaşmanın hem Türk şirketine hem de Türkiye'ye olan güvenin bir yansıması olduğunu dile getirdi. 

Kalyoncu, "Bu tarihi imza ile inşaat, enerji ve havacılık gibi stratejik alanlarda derinleşmeye ve gıda gibi yeni alanlara girmeye, holdingimizin ve Türkiye’nin bayrağını farklı coğrafyalarda gururla dalgalandırmaya, ülkemize daha çok yatırım yaparak ekonomiye, büyümeye, istihdama katkı sağlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

GÜNEŞ PANELİ ÜRETİMİ İKİ KATINA ÇIKIYOR

Cemal Kalyoncu

Hisse devrinden elde edilecek gelirin Türkiye'ye kayda değer bir döviz girdisi sağlayacağına dikkat çeken Kalyoncu, bu gelirin sadece sözleşmeye konu olan Kalyon Enerji’ye ait projelerin büyüme ve gelişiminde değil, aynı zamanda dünyanın ilk ve tek tam entegre güneş paneli üretim tesisi konumundaki Kalyon PV’nin halihazırda 1000 MW olan üretim kapasitesinin 2000 MW’a çıkarılmasıyla birlikte, yeni güneş ve rüzgâr enerjisi üretimi yatırımlarında kullanılacağını belirtti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!