banner2

Konutta KDV indirimi olacak mı? Konut KDV indirim olursa ne olur?

Konut fiyatlarında değişiklikler vatandaşlar tarafından sık sık araştırılıyor. Korona süreci ve döviz kurunun da yükselmesi ile konut KDV indirimleri hakkında merak edilen "Konutta KDV indirimi olacak mı? Konut KDV indirim olursa ne olur?" sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Ekonomi 23.03.2022, 15:28
Abone ol
Konutta KDV indirimi olacak mı? Konut KDV indirim olursa ne olur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan temel gıda maddelerinde KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e indirildiğini açıkladı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hal böyle olunca vatandaşlar konut KDV indirimleri hakkında bilgi sahibi olmak için, "Konutta KDV indirimi olacak mı? Konut KDV indirim olursa ne olur?" sorularının yanıtlarını arar oldu. 

KONUTTA KDV İNDİRİMİ VAR MI?

Hazine ve Maliye Bakanlığı; Gelir İdaresi Başkanlığı, odalar ve sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Çalışmada sona yaklaşıldı. 150 metrekarenin üstündeki konutlarda yüzde 18'lik KDV azaltılacak Yeni modelde ikili KDV sistemi aynı anda uygulanacak.

KONUTTA KDV İNDİRİMİ NE KADAR?

KDV; konutun 150 metrekaresi için yüzde 8, 150 metrekare üzerindeki bölüm için ise yüzde 18 olacak. Mevcut sistemde 1 milyon lira değerinde 150 metrekarelik konut için 80 bin lira KDV ödenirken,155 metrekarede bu miktar 180 bin liraya yükseliyor. Yeni düzenlemeyle sadece 150 metrekarenin üzerindeki bölüm yüzde 18’den vergilendirilecek. Böylece 1 Milyon lira değerindeki 155 metrekare konutun KDV'si 85 bin 805 liraya düşecek. Konutta yeni KDV modeli çalışması tamamlandığında Cumhurbaşkanı

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!