banner2

KOBİ Destek kredisi kimler alabilir? Depremzede KOBİ'lere faizsiz kredi ne zaman ödenecek?

Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında zarar gören yaklaşık 30 bin KOBİ'ye dair yeni destek verilecek. Bu doğrultuda kredi programı ile 11 milyar liralık finansman sağlanacak. Peki, KOBİ Destek kredisi kimler alabilir? Depremzede KOBİ'lere faizsiz kredi ne zaman ödenecek?

Ekonomi 24.03.2023, 12:33 18.05.2023, 16:54
Abone ol
KOBİ Destek kredisi kimler alabilir? Depremzede KOBİ'lere faizsiz kredi ne zaman ödenecek?

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetlerindeki depremler sonrasında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), deprem bölgelerinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi için Acil Destek Kredisi Programı'nı başlattaığını duyurdu. Merakla beklenen program, deprem bölgesindeki 11 ilde yer alan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsıyor. Bu durumdaki işletmelere ölçeklerine bakılarak 1.5 milyon liraya kadar hızlı finansman imkanı sunulacak. Peki, KOBİ Destek kredisi kimler alabilir? Depremzede KOBİ'lere faizsiz kredi ne zaman ödenecek?

KOBİ DESTEK KREDİSİ KİMLER ALABİLİR?

Kredi programı ile 11 milyar liralık kredi hacmi belli olacak. Oluşacak 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Kısaca açıklamak gerekirse işletmeler sıfır faizli olarak programdan yararlanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı'nı devreye aldıklarını dile getirerek, “İşletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara göre 1 buçuk milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyoruz. Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen veya tamamen silinmesine yönelik gerekli adımları attık" kaydetti.

KOBİ’lerin yeniden işlerine başlamaları hedefiyle başlatılan KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı’ndan imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, yine imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmeler yararlanabilecek.

HASARA GÖRE LİMİ ARTACAK

Acil Destek Programından iş yeri; küçük sanayi siteleri (KSS), organize sanayi bölgeleri (OSB) veya bunların dışındaki iş yeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler faydalanabilecek. Bu durumda olan mikro işletmeler 250, küçük işletmeler 500, orta ölçekli işletmeler de 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Hasar durumu ağır ve üstü olan işletmelerde bu limitler yüzde 50 arttırılacak. Orta ölçekli bir işletme ağır hasarlıysa toplam kredi limiti 1,5 milyon liraya çıkacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!