banner2

Kısmi emeklilik bekleyenler için güzel haber! Emeklilikte tablo netleşti: Prim gün sayısı düşürüldü!

Emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaşın beklediği kısmi emeklilik siteminde güzel gelişmeler yaşanıyor. İşte kamuoyunun merakla beklediği kısmi emeklilikte detaylar...

Ekonomi 11.06.2023, 15:11 11.06.2023, 15:11
Abone ol
Kısmi emeklilik bekleyenler için güzel haber! Emeklilikte tablo netleşti: Prim gün sayısı düşürüldü!

Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş kısmi emekli ile ilgili gelişmeleri merak ederek araştırmayı sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden zaferiyle taçlanan seçimlerin ardından yapılacak düzenleme ile belirli şartları taşıyan emekli adaylarının daha kısa bir sürede emekli olma imkanına kavuşması bekleniyor. 

EYT düzenlemesine dahil olmayan ve emelilik hayali kurarak çalışmaya devam eden 1 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren bu müjdeyle birlikte prim ödeme süresinin kısalması bekleniyor. Söz konusu düzenleme ile yine milyonlarca vatandaşın beklediği prim şartının düzenlenmesi bekleniyor. 

TBMM'den geçmesi beklenen düzenleme ile milyonları etkileyecek gelişmenin hayata geçirilmesiyle birlikte emeklilik tablosu yeniden düzenlenecek ve pek çok vatandaş hayalini kurduğu emekliliğe kavuşacak. Öte yandan düzenleme ile kısmi emeklilik ve son 3.5 yıl kuralı da tarihe karışacak. İşte kısmi emeklilik ile ilgili detaylar... 

PRİM GÜN SAYISINDA DÜŞÜŞ

Milyonlarca esnaf kısmi emeklilik düzenlemesi beklerken Bağ-Kur'luların emekli olabilmesi için 9000 gün (25 yıl) prim ödeme ise halen devam ediyor. Yapılacak düzenleme ile emekli prim gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak güncellenmiş olacak. Hayata geçirilecek düzenleme ile milyonlarca Bağ-Kur'lu vatandaşlar, daha az prim ödeyerek emekli olabilme imkanını elde edecek. 

GÜZEL HABER GELDİ: KISMİ EMEKLİLİK İMKANI 

TBMM'nin yeni dönemde yapacağı düzenleme ile prim eşitliğinin sağlanması sonrasında Bağ-Kur'da 5400 gün olan kısmi emeklilik de SSK ile eşitlenerek 4500 güne düşmüş olacak. Şu anda Bağ-Kur'lular ve isteğe bağlı sigorta ödeyenler en az 15 yıl yani 5400 gün prim ödemek zorunda. SSK'da ise kısmi emeklilik şartları 25 yıl ve 4500 gün olarak uygulanıyor.

1261 GÜN ÇALIŞMA ZORUNLULUĞUNA SON

Esnaf başta olmak üzere milyonlarca vatandaşın beklediği düzenleme ile Bağ-Kur'lular açısından da kısmi emeklilik şartları 25 yıl 4500 güne inecek. Ayrıca iki kurumda da çalışanlar açısından son 3.5 yılda 1261 gün çalışma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak. Mevcut durumda bir Bağ-Kur'lunan SSK'dan emekli olabilmesi için son 7 yıllık sigortalılık süresinde 3.5 yıl yani 1261 gün 4A (SSK) olarak çalışması gerekiyor. İki kurum arasında prim farkı kalmadığında böyle bir zorunlulukta ortadan kalkacak. Sigortalı hangi kurumdan olursa olsun 7200 günü tamamladığında emekli olabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!