Kırmızı et 200 TL olacak! Kasaplar Federasyonu'ndan 84 milyona kötü haber! Son 1 ay

Tüm dünyada yükselen enflasyon oranlarıyla birlikte artan et fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, üreticiler yaz aylarında kıyma fiyatlarının 200 TL'yi görebileceğini söyledi.

Ekonomi 20.04.2022, 17:18
Kırmızı et 200 TL olacak! Kasaplar Federasyonu'ndan 84 milyona kötü haber! Son 1 ay

Yakın bir dönemde karkas et fiyatlarında yüzde 25 artış bekleyen üreticiler, yazın kıymanın kilosunun 200 lirayı görebileceğini belirtti. Et ve sütteki arz sıkıntısı ithalat seslerini yükseltirken, üretici bu duruma çözüm olmayacağı gerekçesi ile soğuk bakıyor. İthalatın çözüm olmayacağını savunan üreticiler kredilerde desteklerin arttırılması gerektiğine inanıyor.

'ET FİYATLARINDA GÜÇLÜ BİR LOBİ VAR'

Habertürk TV’ye konuşan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Derneği Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, et fiyatlarına eskiden yılda bir zam yapıldığını anımsatarak, bunun önce 6 aya sonrada 1 aya indiğini dile getirdi. Çelik, “Sonra bakıldı ki kimse buna ses çıkarmayınca zamlar haftalık yapılmaya başlandı. Ancak son dönemde market reyonlarında etiketler günübirlik değişmeye başladı.

Biz burada güçlü bir lobinin olduğunu gördük. Eskiden kilo ile et alırken bugün gram ile alamayan var. Küçükbaş hayvanda yüzde 20, yüzde 30 fire olduğu için bunu fiyatlara koymak zorunda olduğunu söylüyorlar. Kıymanın fiyatı 100 TL’yi, kuşbaşının fiyatı 110 TL’yi, pirzolanın fiyatı 130 TL’yi geçmemelidir. Kâr marjının da biraz vicdani olması lazım” dedi.

'ZİNCİR MARKETLERİN DENETİM ALTINA ALINMASI LAZIM'

Çelik ayrıca, "Aracılar ile özellikle zincir marketlerdeki satın alma müdürlerinin hesap kitaplarının denetim altına alınması, mal varlıklarının araştırılması lazım" talebini yineledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!