banner2

Kirayı yükseltemeyen ev sahiplerinin yeni taktiği ortaya çıktı! Kiracılar soluğu mahkemede alıyor

Kiracısını evden çıkararak evini fahiş fiyatlara başka kiracılara vermek isteyen ev sahiplerinin yeni oyunu belli oldu. Son yöntem olarak ev sahiplerinin para teklifinde bulunmaya başladığı ortaya çıktı. Ev sahiplerinin altı kira bedeline kadar çıkan tekliflerinden bunalanlar ise soluğu savcılıkta alıyor.

Ekonomi 26.06.2022, 08:58 26.06.2022, 09:13
Abone ol
Kirayı yükseltemeyen ev sahiplerinin yeni taktiği ortaya çıktı! Kiracılar soluğu mahkemede alıyor

Kiralık evlerin fiyatlarında yaşanan artışlar, ev sahibi ile kiracı arasındaki gerilimi giderek artırıyor. 

Önce yasal sınırın üzerinde zam ve ara zam gibi talepler gündeme geldi.

Zam ile beklentisi karşılanmayan ev sahipleri, kiracısını çıkarıp 2-3 kat fiyat farkıyla evi yeni birine kiralamanın yollarını aradı.

Bu kez tahliye baskısı başladı. Ancak tahliye için kiranın ödenmemesi, gereksinimin ispatı, esaslı aykırılık ve yıkım gibi sebepler aranıyor.

BAHANESİZ ÇIKARMAYA 3 YIL YASAĞI 

‘Çocuğum gelecek’ diyerek kiracısını çıkarıp, yeni kiracı alanlara karşı da 3 yıl kiralama yasağı bulunuyor. Ev sahiplerinin bu formülü de düzenlemeye takılınca, ‘tahliye taahhütnamesi’ baskısı başladı.

Ancak bu yöntem eski kiracılarda işe yaramadı. Son olarak 1 Temmuz 2023’e kadar yüzde 25 artış sınırı getiren düzenleme devreye girince, ev sahipleri kiracıyı çıkarmak için bir formül daha buldu.

KİRACIYA RÜŞVET TEKLİFİ 

1 yıl boyunca yüzde 25’ten fazla zam yapamayacak olan ev sahipleri hem düzenlemeden sıyrılmak hem de 2-3 kat daha fazla bedelle kiraya vermek için eski kiracısını ‘parayla’ çıkarmanın yolunu deniyor.

Posta Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre, kiracısına taşınma masraflarını ve birkaç aylık kira bedelini verip evi boşaltmasını teklif edenler var. Kiracılar, “Yeni kiracıya evi 2-3 kat fazla paraya verince, tek aylık kira bile bu teklif ettiği parayı karşılıyor” diyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!