Kiraya çıkacaklar dikkat! O tarihten sonra konut fiyatları tavan yapacak

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu kiralık ev fiyatlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hacıoğlu, kentteki kiralık ev fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 25-30 oranında yükseldiğini açıkladı.

Ekonomi 12.01.2022, 15:49
Kiraya çıkacaklar dikkat! O tarihten sonra konut fiyatları tavan yapacak

Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 2 yıldır öğencilerin evleri boşaltması sebebiyle kentteki birçok ev uzun süre boş kalmıştı.

KİRA FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Geçen süre zarfında okulların yeniden yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte kira fiyatlarında artış yaşandığını söyleyen Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu şunları ifade etti:

"Pandeminin yavaşlaması ve okulların açılmasıyla beraber bir anda inanılmaz bir kiralık talep çılgınlığı oluştu. Hatta 7-10 günlük süre zarfında kiralık daire fiyatları ciddi bir artış gösterdi" 

ŞİMDİLERDE RAKAM 1700, 2 BİN TL CİVARINDA

Daha önce İzmit’te veya üniversiteye yakın bir yerde bir öğrencinin 1+1 veya deprem öncesi yapılan 2+1’lerde bin TL civarında ev bulabildiğini anlatan Hacıoğlu, "Şu anda bu rakam bin 700, 2 bin TL aralığına kadar çıktı" dedi.

FİYATLAR TAVAN YAPTI

Özellikle son bir yıl içerisinde çok agresif bir yapı oluştuğunu söyleyen Başkan Hacıoğlu şunları söyledi:

"Fiyatlar indi çıktı, tavan yaptı taban yaptı ama bu süreçten sonra ne olacağını izleyip göreceğiz. Fiyatlarda bina özellikleri de değişiklik gösterir. Site içerisinde yüzme havuzlu güvenlikli bir yer tercih edilirse 2+1’lerde 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak mümkün değil. Ancak 2+1’li bir apartman dairesinde bin 500, 2 bin TL arasında fiyatlarda değişiklik gösterir. Özelikle 1+1 ev talebi çok fazla var, sadece öğrencilerle ilgili değil kamuda ve özel firmalarda üst düzey yöneticilik yapan kişilerin eşyalı ev talebi çok fazla. Bunun gibi 1+1, 1+0 konutlar 2 bin 500- 3 bin TL arasında değişiyor. Kocaeli genelinde yüzde 25-30 civarında kiralık konut fiyatları yükseldi. Kentsel dönüşüm nedeniyle de fiyatlar biraz etkilendi, kira talepleri de oldu. Özellikle İzmit merkezde kira artışı oldu"

Mart ayında yüzde 50'ye yakın bir artış olacağı da konuşuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!