banner2

Kiralık dairesi olanlar dikkat! Devlet vergi alacaklarından vazgeçiyor! Daha az vergi ödemek için bu detayları öğrenin

Kira geliri elde eden vatandaşların dikkat etmesi gereken detay açıklandı. Beyanname verme şartı hatırlatılırken eğitim ve sağlık giderleri olanlar daha az vergi ödeyebilecek. İşte detaylar...

Ekonomi 27.03.2023, 11:24
Abone ol
Kiralık dairesi olanlar dikkat! Devlet vergi alacaklarından vazgeçiyor! Daha az vergi ödemek için bu detayları öğrenin

Kİra geliri elde eden vatandaşların beyanname vermesi gerekiyor. Kira gelirinin bir parçası olarak, eğitim ve sağlık giderleri olanlar daha az vergi ödeyebilir. 

KİMLERİN BEYANNAME VERMESİ GEREKİYOR?

Kira geliri alan bir malikin 2022 yılında elde ettiği gelir 9.500 TL'yi geçerse beyanname vermesi gerekir. Kamu, nüfus, tapu, bankalar, sigorta şirketleri gibi kurum ve kuruluşlardan alınan bilgilere göre; evin kiralık olup olmadığını belirlemek kolaydır.

Başvurusunu zamanında tamamlamayan veya eksik rapor gönderen mükellefler, 9.500 liralık vergi istisnasını gelirlerinden indirme hakkına sahip değiller.

5 YIL GEÇMEMİŞSE VERGİ ORTAYA ÇIKAMAZ

Kiracılık bildiriminde iki tür bildirim vardır: "fiili masraflar" ve "tek seferlik masraflar". Bu kapsamda konut gideri yapılmışsa ipotek ödenir, fiili gider yöntemi seçilmişse dairenin satın alındığı tarihten itibaren 5 yıl geçmemişse vergi ortaya çıkamaz.

Kira gelirinde bir defaya mahsus gider yönteminin seçilmesi durumunda, herhangi bir gider yapılmamış olsa bile, kira bedelinden 9 bin 500 TL muafiyet tutarı düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden yüzde 15 indirim uygulanarak vergi anında hesaplanır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!