Yandex Metrica

Kiracılara müjde! Ev sahipleri dizlerini dövecek: Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor ama...

Kiracılara müjde! Ev sahipleri dizlerini dövecek: Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor ama...

Kiracılar sevinçten havalara uçarken, ev sahipleri için pek de sevindirici olmayan bir gelişme var! Yüzde 25 kira artışı sınırı kalkıyor, ancak onun yerine ev sahiplerinin uygulayamayacağı bir kısıtlama getiriliyor...

Ekonomi

09.06.2024, 12:23

Temmuz 2024'te yürürlükte olan yüzde 25 kira artışı sınırının kaldırılacağı konuşuluyor, bu da kiracılarda endişe yarattı. Gelecekte kiraların nasıl değişeceği ve ev sahiplerinin hangi artışları yapabileceği ise şu anda merak konusu.

O ilimizde tonlarca altın rezervi bulundu! Sondaj başlayacak çil çil altın yağacak O ilimizde tonlarca altın rezervi bulundu! Sondaj başlayacak çil çil... Haberi Görüntüle

RASTGELE KİRA ARTIŞI OLMAYACAK

Endişeleri hafifletmek için Avukat Ali Onar'ın yorumları oldukça yararlı olabilir. Onar, halkın paniğe kapılmaması gerektiğini ifade ederek, ev sahiplerinin rastgele bir şekilde kira artışı yapamayacaklarını vurguladı.

Onar, kira artışlarının yıllık enflasyon oranına (TÜFE) göre yapılacağını belirtti. "Temmuz ayında kira sözleşmesi sona eren bir kiracı için bakılacak ilk kriter, eğer kira sözleşmesinde bir hüküm yok ise 12 aylık enflasyon ortalaması alınacak. Takriben yüzde 70.9 gibi bir rakam olması öngörülüyor. Bunu aşması mümkün olmayacak" dedi.

Temmuz 2024'ün 12 aylık enflasyon ortalamasının yüzde 79 olarak duyurulması durumunda, kira tavanının bu oranda artırılabileceğini dile getiren Onar, "Taraflar kendi aralarında kira artış yüzdesi belirlemiş olsalar dahi bu sözleşme geçerli olmaz" dedi.

En düşük maaş ne kadar olacak? Emekliye zam zirvesinde 3 formül masada En düşük maaş ne kadar olacak? Emekliye zam zirvesinde 3... Haberi Görüntüle

YÜZDE 100 GİBİ BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU OLMAYACAK

Onar ayrıca, ev sahiplerinin keyfi olarak artış yapamayacağını, yüzde 100 veya yüzde 200 gibi aşırı yükseltilmiş miktarların mümkün olmadığını ve bu tür hükümlerin kira sözleşmelerinde geçerli olmayacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak şunları söylemişti: "Bunu uzatacak bir düzenleme yapmazsak temmuzda bu düzenleme ortadan kalkıyor. Şu anda böyle bir düzenleme yapmaya yönelik çalışmamız yok. Biz şuna inanıyoruz. Piyasada fiyatları arz ve talep belirlesin. Konut arzını artıracağız. Şu anda zor bir dönemden geçiyoruz konut piyasası olarak belirlemeli. Konut arzını artıracağız. Konut piyasası olarak zor bir dönemden geçiyoruz."

Habere Tepki Ver

3

3

3

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading