banner2

Kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren gelişme! Sistem tamamen değişti! Kira sözleşmesinde devrim gibi karar!

Türkiye'deki milyonlarca kiracı ve ev sahibinin arasındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldıracak bir projenin hazırlıkları yapılıyor.

Ekonomi 10.05.2023, 17:38 10.05.2023, 17:38
Abone ol
Kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren gelişme! Sistem tamamen değişti! Kira sözleşmesinde devrim gibi karar!

Türkiye'de milyonlarca ev sahibi evlerini kiracılara verdi. Bu durumda evi olmayanlar barınacak bir çatı bulurken ev sahipleri de kiradaki evlerinden gelen gelirle hayatını idame ediyor. Ancak bu ilişki zaman zaman bir tarafın suistimali ile sonuçlanabiliyor. Devlet hem kiracının hem de ev sahibinin haklarını korumak için çeşitli adımlar atıyor. 

HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Kiracı ve ev sahiplerinin arasındaki anlaşmazlığı ortadan kaldırmak için kira sözleşmelerinin e-Devlet üzerinden yapılması için çalışma başlatıldı. Kira sözleşmesinin e-Devlet üzerinden yapılmasıyla kayıtdışılığın önüne geçilmesi hedefleniyor.

BAKAN NEBATİ AÇIKLAMA YAPTI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, eylem planının detaylarına ilişkin bir açıklama yaptı. Bakan Nebati söz konusu açıklamalarında "Rekabet gücünü artırmak, vergi kaybının önüne geçerek sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve gelir dağılımını daha adaletli bir yapıya kavuşturmak için kayıt dışı ekonomiyle mücadelemize devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

2024 SONUNA KADAR TAMAMLANACAK 

Bu kapsamda, kira sözleşmeleri de artık e-devlet üstünden yapılacağı belirtildi ve plan doğrultusunda karar alma süreçlerini desteklemek ve risk analizi çalışmaları yürütmek üzere kira sözleşmeleri, elektronik ortamda düzenleneceği aktarıldı. Ayrıca düzenlemenin 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacağı ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!