banner2

Kira düzenlemesi nedir? Kira düzenlemesi ne zaman çıkacak?

Kiralardaki fahiş yükselmeye yönelik alınan tedbirler gündemde yerini aldı. Fahiş kira yükselmelerini engellemek için sabit oran belirleme çalışmaları yürütülüyor. Peki kira düzenlemesi nedir? Kira düzenlemesi ne zaman çıkacak?

Ekonomi 08.06.2022, 14:59 08.06.2022, 15:01
Abone ol
Kira düzenlemesi nedir? Kira düzenlemesi ne zaman çıkacak?

Kiracı ve ev sahibi arasında gerginlik oluşturan fahiş kira uygulamalarını önlemek için çalışmalar yürütülüyor. Binlerce ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren bu çalışma dört dözle bekleniyor. kira artışını önlemek için sabit bir oran getirileceği daha önceden duyurulmuştu. Peki kira düzenlemesi nedir? Kira düzenlemesi ne zaman çıkacak?

KİRA DÜZENLEMESİ NEDİR?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira artış sınırı hakkında açıklama yaptı. Ankara'da düzenlenen "Uzlaştırma Ödül Töreni ve Sempozyumu"nda Bekir Bozdağ konuşma yaptı. Bozdağ, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde artışın bir önceki yılın yüzde 25'ini geçemeyeceğini ifade etti. Bu miktarın üzerindeki artışların geçerli olmayacağını söyledi.

KİRA DÜZENLEMESİ NE KADAR GEÇERLİ OLACAK?

Borçlar Kanunu'nda yapılacak olan geçiçi düzenlemenin 1 yıllık süreyi kapsayacağı öğrenildi.

Bakan Bozdağ, "Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar" sözleri kullandı.

KİRA DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın beraber gerçekleştirdikleri çalışmanın kısa sürede tamamlanarak kamuoyuna sunulması bekleniyor.

Daha sonra kiracılar ve ev sahipleri arasında yeni çatışma olması durumunda, bu durumu daha hızlı çözmek için arabulucu formülü devreye girecek. Kira ihtilafları mahkeme yerine arabulucu aracılığıyla çözülecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!