Kılıçdaroğlu'nun 'Kur Korumalı Mevduat'ı açıklamasına Bakan Nebati'den çok sert tepki

Ekonomi 09.08.2022, 23:16 09.08.2022, 23:51
Abone ol
Kılıçdaroğlu'nun 'Kur Korumalı Mevduat'ı açıklamasına Bakan Nebati'den çok sert tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Kur Korumalı Mevduat' sahiplerine seslenerek, "Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok! Türkiye sömürge bir ülke değil" sözlerine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yanıt verdi. Nebati, Kılıçdaroğlu’nun ciddiyetsiz ve spekülatif açıklamalarını milletin takdirine bıraktığını ifade ederek, ““Bir avuç insanın bundan faydalandığı” iddiasının aksine uygulamaya vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği açıktır. KKM uygulaması için asgari mevduat tutarı bulunmamakta, isteyen her vatandaşımız bu üründen faydalanabilmektedir” diyerek tepki gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Dr.Nureddin Nebati, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Kur Korumalı Mevduat'ına ilişkin sözlerine tepki gösterdi. Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek şu ifadeleri kullandı;

Sayın Kılıçdaroğlu’nun Kur Korumalı Mevduat Hesabı (KKM) finansal istikrarı temin etmek ve makroekonomik dengeleri sağlamlaştırmak amacıyla devreye aldığımız uygulamalardan biridir.

FİNANSAL İSTİKRAR SAĞLANMIŞ

Bu uygulamayla temel hedefimiz olan finansal istikrar sağlanmış; vatandaşlarımızın tasarruflarını milli para birimimiz olan TL cinsi hesaplarda tutmaları özendirilerek döviz talebi sınırlandırılmıştır.

Uygulama ile tasarruflarını döviz yerine TL cinsi hesaplarda değerlendirmeyi tercih eden vatandaşlarımızın döviz kuru değişimlerinden etkilenmemesi sağlanmaktadır.

Dolayısıyla, mevduat sahiplerinin hem TL faizinden hem de döviz kurundaki artıştan aynı anda getiri elde etmeleri söz konusu değildir. Vade sonunda kurdaki artış TL faizini aşarsa yalnızca kurdaki artış kadar; aksi durumda ise en fazla yıllık yüzde 17 getiri elde edilmektedir.

KKM uygulamasından yararlanan vatandaşlarımızın toplam mevduat büyüklüğü bankacılık sistemindeki toplam TL mevduatların yaklaşık üçte birine, toplam vadeli mevduat hesaplarının ise yarısına yakınına ulaşmıştır.

İSTEYEN HER VATANDAŞIMIZ BU ÜRÜNDEN FAYDALANABİLMEKTEDİR

“Bir avuç insanın bundan faydalandığı” iddiasının aksine uygulamaya vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği açıktır. KKM uygulaması için asgari mevduat tutarı bulunmamakta, isteyen her vatandaşımız bu üründen faydalanabilmektedir.

Finansal istikrarın sağlanması amacıyla devreye alınan KKM Uygulaması jeopolitik gelişmeler ve arz güvenliğine ilişkin yaşanan tüm sorunlara rağmen finansal istikrarın tesis edilmesinde etkin rol oynamıştır.

CİDDİYETSİZ VE SPEKÜLATİF AÇIKLAMALAR

KKM uygulamasının finansal istikrar ve makroekonomik göstergeler üzerindeki olumlu etkilerini yok sayarak gerçeği çarpıtmaya çalışmak kesinlikle milletimizin ortak menfaatlerini gözeten bir yaklaşım değildir.

Ana muhalefet partisi genel başkanının yıkıcı muhalefet uğruna devlette devamlılık esastır yaklaşımına ters, finansal istikrarı ve finansal güveni zedeleyici türden spekülatif açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır.

Böylesi ciddiyetsiz ve spekülatif açıklamaları milletimizin takdirlerine bırakıyorum.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

Öte yandan Kılıçdaoğlu, Kur Korumalı Mevduatı’na ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

"'Kur Korumalı Mevduat, ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır' diyorlar. Bomba değil atom bombası" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Kur Korumalı Mevduat sahiplerine, yani bir avuç kişiye sesleniyorum: Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok! Türkiye sömürge bir ülke değil, birilerinin sömürge alanı da değil" demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!