banner2

Kendisi ve ailesi için prim ödeyenler dikkat! Ödediğiniz prim için vergi iadesi alabilirsiniz

Çalışan kişiler, kendileri ve aile üyeleri için ödedikleri hayat sigortası ve sağlık sigortası primleri karşılığında vergi iadesi alma hakkına sahip. İşte detaylar...

Ekonomi 05.06.2023, 14:54
Abone ol
Kendisi ve ailesi için prim ödeyenler dikkat! Ödediğiniz prim için vergi iadesi alabilirsiniz

Türkiye'de hayat ve sağlık sigortalarına olan ilgi giderek artıyor. Araştırmalara göre sigorta şirketlerine en çok hayat ve sağlık sigortası için başvuru yapılıyor.

Bu sigortaların yaygınlaşmasıyla birlikte birçok belirsizlik de ortadan kalkıyor. 

GELİR VERGİSİNDE İNDİRİM

Ücretli çalışanlar, kendileri, eşleri ve küçük çocukları için yaptırdıkları hayat sigortası poliçeleri için ödedikleri primlerin yüzde 50'si Gelir Vergisi Kanunu'nun 63. maddesi uyarınca gelir vergisi matrahından indirim konusu yapılabiliyor. 

İndirim konusu yapılacak primlerin toplamı, elde edilen ücretin yüzde 15'ini ve yıllık asgari ücret tutarını aşmamaktadır. Bu düzenleme, sigorta ihtiyacı olan çalışanların maddi olarak desteklenmesini amaçlıyor. 

Ancak, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için yatırılan primler vergi indirimine tabi tutulamıyor. Primlerin indirilebilmesi için Türkiye merkezli bir sigorta veya emeklilik şirketiyle yapılan bir poliçeye ödenmesi gerekiyor. İndirim yapılacak tutarlar, aylık ücretin yüzde 15'ini veya yıllık asgari ücret tutarını aşmıyor. 

İndirim yapılacak prim tutarları, çalışanlara ödenen vergiye tabi sürekli nitelikteki ödemelerin brüt tutarları dikkate alınarak belirleniyor. Maaş, prim, ikramiye, sosyal yardımlar ve zamlar gibi ödemeler indirim hesaplamasında yer alırken, iş seyahatleri gibi gider karşılığı yapılan ödemeler bu hesaplamaya dahil edilmiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!