banner2

KDV indirimi ne zaman başlayacak? İşte indirim uygulanan ürünler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı KDV indiriminin detayları belli oldu. Peki, hangi ürünlerde KDV indirimi uygulanacak? KDV indirimi fiyatlara yansıyacak mı? İşte detaylar...

Ekonomi 29.03.2022, 12:45
Abone ol
KDV indirimi ne zaman başlayacak? İşte indirim uygulanan ürünler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalarla birlikte vatandaşa KDV indirimi müjdesini verdi. Lokantalara ve temel temizlik ürünlerine uygulanacak KDV indirimi ile birlikte zincir marketlerin başta sabun, şampuan, bebek bezi, diş fırçası ve diş macunu olmak üzere birçok ürüne indirim yapması bekleniyor.

LOKANTALARDA KDV ORANI YÜZDE 8'E DÜŞÜRÜLDÜ

Söz konusu KDV kararnamesi ile birlikte birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar için uygulanan yüzde 18 KDV oranı yüzde 8'e düşürülecek. Bu sayede vatandaş, lokantalarda indirimli olarak yemek yiyebilecek.

KDV İNDİRİMİ UYGULANAN ÜRÜNLER HANGİLERİ?

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri ile bebek bezi, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilecek.

Yüzde 8 KDV oranı uygulanan tarım makinelerinin kapsamına sütçülükte kullanılan makine ve cihazlar ile yumurtaları, meyveleri veya diğer tarım ürünlerini ağırlık veya büyüklüklerine göre ayırmaya veya temizlemeye mahsus makine ve cihazlar da dahil edilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!