banner2

Karapınar Güneş Santrali Avrupa'nın en büyüğü

Yerli güneş panelleriyle Karapınar'da kurulan devasa tesis, tamamlandığında Türkiye'yi 'temiz enerji'de merkez ülke yapacak.

Ekonomi 11.06.2021, 18:16
Abone ol
Karapınar Güneş Santrali Avrupa'nın en büyüğü

Yeşil enerjide tarihi gün. Konya'nın Karapınar ilçesinde kurulmakta olan dev güneş enerji santralinin geniş etap temelleri atıldı. 1000 megavatlık proje tamamlandığında Karapınar GES, uzaydan bile görülebilecek. Her ay yaklaşık 104 bin panel kurulumunun hedeflendiği santral, 2022 sonunda yıllık 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılar seviyeye ulaşacak. Temel atma törenine katılan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, şu bilgileri verdi:

PANELLER TÜRKİYE'DE ÜRETİLİYOR

 • Karapınar GES'in yüzde 20 tamamlandı, elektrik üretiyor. Bugüne kadar Faz-1 olarak adlandırılan 271 megavatlık kurulu gücün panel kurulumu tamamlandı. Bunun için de sahada 700 bin panelin montajı yapıldı. Dünyanın sayılı büyüklükteki güneş santrallerinden olan Karapınar GES’i inşallah 2022 sonunda tam kapasiteyle devreye alacağız. 
 • Avrupa’nın ilk ve tek entegre güneş paneli fabrikası Karapınar GES’in panel ihtiyacını yerli imkanlarla karşılıyor. Yatırım tutarı 400 milyon doları bulan tesis, yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip. Her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını önleyecek tesiste üretilen panellerin yerlilik oranı ise yüzde 70'in üzerinde. 
 • Enerji teknolojilerinde merkez ülke Türkiye diyerek attığımız adımların en güzel örneklerinden birisi olan Karapınar GES, Entegre Güneş Paneli Fabrikası ve ARGE Tesisiyle, yenilenebilir enerjiye yerli teknoloji ve 'Made In Türkiye' damgası vuruyoruz.
 • 3-4 yıldır devreye aldığımız toplam kurulu gücün yüzde 90’ından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor. Özellikle rüzgar ve güneş özelinde baktığımızda rüzgarın 20, güneşin neredeyse 10 yıllık bir mazisi var. Bugün rüzgar enerjisinde 9 bin 660 megavat ile dünyada 12'nci, Avrupa’da 7'nci sıradayız. Güneş enerjisinde ise 7 bin 154 megavat ile dünyada 13'üncü, Avrupa’da 7'nci sıradayız.
 • Bundan 5-6 sene öncesinde bile sadece birkaç megavat güneş santrali varken, bugün 7 bin megavatın üzerinde bir güneş santrali söz konusu. İnşallah belki birkaç yıla da 10 megavatın üzerine çıkmış olacağız. 

UZAYDAN GÖRÜLECEK KADAR BÜYÜK
Törende Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan ise şunları söyledi:

 • Türkiye'nin tek çölü olan bu bölgenin hem çevreye hem de ekonomiye katkısı olacak. Mimari projenin adı da vaha. Ben bu projeyi hazırlayan ekibe teşekkür ediyorum. Diğer bakanlıklarımızla koordine halinde yenilenebilir enerjide adımlar atıyoruz. 
 • Kalyon YEKA GES projesi bütüncül bakış açısıyla dünyada önemli örneklerden. Bu santral uzaydan görülebilen santrallerden biri. Ülkemizin tek gerçek gündemi yatırım, istihdam, üretim. Kalyon Holding'i bu vesileyle tebrik ediyorum. Bu yatırımlar büyümenin göstergesi.

2 BİN 600 FUTBOL SAHASI GENİŞLİĞİNDE
Karapınar'daki törende Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu açıklamayı yaptı: 

 • 2022 sonunda tüm proje biterek hayata geçecek ve önemli katkıları olacak. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alan. Tüm alan güneş enerjisiyle dolacak. Fosil yakıt kullanımı engellenmiş olacak. Konyamıza istihdam sağlayacak. 

PANEL ÜRETİMİ ABD, JAPONYA VE KORE'Yİ GEÇTİ
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de heyecanını şu sözlerle dile getirdi: 

 • Dün altın madeni için temel attık. Bugün burada güneş enerjisi santralimizin temelini atıyoruz. Daha fazla yerli ve yenilebilir enerji diyoruz. Türkiye'nin en büyüğü olacak projede önemli aşamaya şahitlik edeceğiz. 
 • YEKA yarışmasına Konya'da başlamıştık. Burası bizim ilk göz ağrımız. Küçük ve orta ölçekli yatırımcıları da daha çok dahil etmek istiyoruz. Yılın son çeyreğinde yeni bir YEKA RES yapmayı düşünüyoruz. 
 • ABD, Japonya ve Kore'den daha çok güneş paneli üretiyoruz. Panellerin yerlilik oranı yüzde 70'lerin üzerinde.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, projeye dair detayları şöyle anlattı:

 • Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji atılımı açısından tarihi bir günü yaşıyoruz. Türkiye enerji alanında yeni bir sayfa açmış oldu. 
 • Santralimizin birinci fazını tamamladık. Santralimizin Türkiye'nin şu anda en büyük güneş enerjisi üretim merkezi olduğunu ifade etmek istiyorum. Tamamı devreye girdiğinde Avrupa'nın en büyük dünyanın ise en büyük 5 santralinden biri olacak. 
 • 19 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Ankara'da Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikamızı açtık. AR-GE dahil güneş paneli üretiminin tüm aşamalarını tek çatı altında toplayan ve bu özelliğiyle dünyada ilk ve tek olan fabrikamız sadece panelleri üretmek için değil bu alanda Türkiye'yi ileriye taşıyacak teknolojiyi geliştirmek için de faaliyete başladı. 
 • Fabrika ve enerji üretim tesisimizin yıllık ülkemize katkısı 400 milyon dolar döviz çıktısını engelleyecek. Şu an yüzde 30'dayız. İnşallah Aralık 2022'de yüzde 100'ü yakalayacağız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!