Karadeniz gazında sevindiren gelişme! Evleri ısıtacağı tarih belli oldu

Karadeniz'de doğal gaz keşfinin ardından yaşanan gelişmeler sonrası gazın evlere ne zaman gireceği merak konusu. Projenin, hava muhalefeti ve gemilerin teknik arıza yaşamaması halinde 30 Mayıs 2023’te biteceği öngörülüyor.

Ekonomi 20.01.2022, 09:48 20.01.2022, 12:25
Abone ol
Karadeniz gazında sevindiren gelişme! Evleri ısıtacağı tarih belli oldu

Karadeniz'deki doğalgaz keşfinin ardından bölgede heyecanlandıran bir çok gelişme yaşanmaya devam ediyor.

30 MAYIS 2023'TE EVLERİ ISITACAK

Türkiye’nin en büyük doğalgaz keşfi olan Sakarya Gaz Sahası’ndaki deniz altı borularının ilk etabı geçtiğimiz günlerde Zonguldak’taki Filyos Limanı’na getirilirken, “Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi” kapsamında yapılacak çalışmaların takvimi de netleşti. Doğalgaz rezervlerinin çıkarılması, karaya iletilmesi ve işlenerek ulusal şebekeye verilmesi amacıyla yapılacak çalışmalar 21 Şubat 2022’de başlayacak. 464 gün sürmesi planlanan deniz tabanı boru inşa projesi, hava muhalefeti ve gemilerin teknik arıza yaşaması gibi durumlar yaşanmazsa 30 Mayıs 2023’te bitecek.

FİLYOS LİMANINDA TEDBİRLER ALINACAK

Çalışmaların devam ettiği süre boyunca Filyos Limanı ve çevresinde çeşitli tedbirler alınacak. Sakarya Gaz Sahası Araştırma Alanı ile Filyos Limanı arasındaki yaklaşık 177 kilometre uzunluğundaki deniz alanının 3 kilometre sağ ve 3 kilometre sol tarafı olarak belirlenen koridorun içinde gemi demirleyemeyecek. Bu bölgede balıkçılık faaliyetleri de duracak. Ayrıca, çalışmalara engel olmaması ve herhangi bir kazaya sebep oluşturmaması için su altında ve deniz dibinde araştırma faaliyetleri gibi faaliyetler de yapılamayacak.

İŞLEME KAPASİTESİ GÜNLÜK 40 MİLYON METREKÜP

Söz konusu çalışmaların ardından Karadeniz gazı, şu anda Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yapımı devam eden ve 3 bin 200 dönümlük bir alana inşa edilen Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisinde karaya çıkacak. Tesiste, ilk etapta günlük 10 milyon metreküp işleme yapılması beklenirken, devam eden süreçte işleme kapasitesi 40 milyon metreküpe kadar yükselecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!