Karadeniz gazında çalışmalar son sürat devam ediyor! İlk üretim için geri sayım

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Karadeniz'de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğalgazla ilgili çalışmaların son sürat devam ettiğini belirtti. Bilgin, "Karadeniz'de ilk üretim 2023'te olacak. Başlangıçta günde 10 milyon metreküp, plato üretimde günlük 40 milyon metreküp gaz üretilecek" dedi.

Ekonomi 11.05.2022, 09:35
Karadeniz gazında çalışmalar son sürat devam ediyor! İlk üretim için geri sayım

BMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu'nda, TPAO'nun 2019 ve 2020 yılı hesapları görüşüldü. TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Bilgin, komisyonda yaptığı sunumda, önemli açıklamalarda bulundu. 

'DÖRDÜNCÜ GEMİ YOLDA'

Bilgin, geçen yıl karada toplam 112 kuyu sondajı yapıldığını ve bu yıl için 95'i arama, 55'i üretim olmak üzere toplam 150 sondaj planlandığını kaydetti.

Türkiye'nin üç sondaj gemisi olduğunu ve dördüncü geminin yolda olduğunu vurgulayan Bilgin, "İki sismik gemimiz de envanterde bulunuyor. Dördüncü sondaj gemimiz Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerimiz için planlandı." diye konuştu.

Bilgin, söz konusu geminin Taşucu'nda yaklaşık iki ay süreyle sondaja hazırlanacağını belirterek "Temmuz başı gibi Akdeniz görevine hazır olacak." ifadesini kullandı.

İLK ÜRETİM 2023'TE

Bilgin, Karadeniz'de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazla ilgili çalışmaların sürdüğünü dile getirerek "Karadeniz'de ilk üretim 2023'te olacak. Başlangıçta günde 10 milyon metreküp, plato üretimde günlük 40 milyon metreküp gaz üretilecek." bilgisini paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!