banner2

Karadeniz gazı bu limana gelecek

Asırlık hayal Filyos Limanı hizmete açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılacak dev tesis, Türkiye'nin üçüncü büyük limanı olacak. Filyos Limanı, doğalgaz ve uluslararası deniz ticaretinde de önemli bir üs alacak.

Ekonomi 03.06.2021, 16:45 04.06.2021, 11:17
Abone ol
Karadeniz gazı bu limana gelecek

Türkiye'nin üçüncü büyük limanı olma özelliği taşıyan Filyos Limanı'nda açılış için geri sayım başladı. Fatih sondaj gemisinin geçtiğimiz yıl keşfettiği 405 milyar metreküplük doğalgazın karaya çıkarılacağı adres olan Zonguldak’taki Filyos Limanı bugün hizmete başlıyor. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

ABDÜLHAMİT'iN HAYALİ İÇİN 2014'TE HAREKETE GEÇİLDİ

Filyos Liman projesi ilk olarak Sultan II. Abdülhamid tarafından gündeme getirilmişti. Bu hayali gerçekleştirmek için ilk adım 2014'te atılmıştı. Proje, 2014 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yatırım programına alınmış, 6 milyon metrekarelik alan 2015 yılında Filyos Endüstri Bölgesi ilan edilmişti. Liman inşaatı 2016 yılında başlamıştı. 

DOĞALGAZ ARAMA ÇALIŞMALARININ MERKEZİ FİLYOS

Filyos Limanı, Fatih ve Kanuni Sondaj Gemileri için de bir lojistik üs. 3 bin metre rıhtım boyu, 2 bin 450 metre mendirek ve 25 milyon ton kapasitesi bulunan Filyos Limanı, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için büyük önem taşıyor. 

Limanın ilk konuğu geçen yıl Fatih sondaj gemisi olmuştu.  Fatih, doğalgaz çalışmaları öncesi 30 Haziran 2020'de Filyos'a gelmiş ancak sondaj öncesi son hazırlıkları sebebiyle limana girmemişti. Fatih'in Zonguldak'ın 175 kilometre açığında bulduğu 405 milyar metreküp doğalgaz rezervinin ardından ise limanda hummalı bir çalışma başladı. Fatih sondaj gemisinin tüm ihtiyaçları Filyos Limanı'ndan karşılandı.

RAFİNERİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Limanda rafineri kurmak için de faaliyetler sürerken, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) da sondaj gemilerinin lojistik ve ikmal faaliyetlerini gerçekleştirmek için limana üs kurdu. Limanın sol giriş kısmında çalışmalarını sürdüren TPAO, doğalgaz rezervinin karaya çıkarılması konusundaki planlamaları dâhilinde limandaki çalışma alanını genişletiyor. Karadeniz gazı, 2023 yılında vatandaşın hanesine ulaşmadan önce Filyos Limanı’nda TPAO’nun rafinerisine ulaşacak.. Gazın buradan da dağıtılması bekleniyor.

FİLYOS'TA HEDEF 750 MİLYONLUK İHRACAT

Sanayicilerin fabrikalar kurarak 10 bin kişilik istihdam hedeflenen Filyos’ta, limanın da tamamlanmasının ardından yıllık 750 milyon dolar ihracat hedefleniyor. Bölgenin alt ve üstyapı ile idaresinden sorumlu yönetici olarak atandığı Filyos Endüstri Bölgesi’nde hummalı çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!