banner2

Kapalıçarşı kuyumcuları altın tahminlerini açıkladı! 1000 TL'ye altından alanlar kara kara düşünüyor

Altının merkez üssü Kapalıçarşı’dan 2022’nin altın piyasasına yönelik tahminler geldi. Son günlerde altında yaşanan hareketliliği yorumlayan kuyumcular, altının bir süre stabil fiyattan gideceğini düşünüyor.

Ekonomi 27.01.2022, 13:00 27.01.2022, 13:27
Abone ol
Kapalıçarşı kuyumcuları altın tahminlerini açıkladı! 1000 TL'ye altından alanlar kara kara düşünüyor

Yatırımcının uğrak noktası, altının merkez üssü Kapalıçarşı’da kuyumcular, son günlerde 770 TL seviyesine kadar yükselen altına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiklerini belirtti. Altının sene sonuna kadar biraz daha yükselebileceğini söyleyen kuyumcular, 2022 yılında ise altının stabil bir grafik sergileyeceğini düşündüklerini iletti.

'FİZİKİ ALTINLAR YASTIK ALTINDA SAKLANIYOR'

Kuyumcu Tunahan Sarı, vatandaşların altına talebi alım yönünde olduğunu söyleyerek, "Şu anda altın çok fazla satılmıyor. Sene sonu altının fiyatı biraz yukarı yönlü olabilir. İnsanlar genelde altınlarını yastık altında tutuyorlar. Vatandaşlar daha çok 24 ayar Ata altınını alıyorlar. Bazı vatandaşlar altını yüksek fiyattan satın almış. Elinde nakit bulunan vatandaşlar şu anki fiyatlardan altın alıp ortama yapmaya çalışıyor. Altının gram fiyatı 789 liradan, çeyrek altın bin 295 liradan, yarım altın 2 bin 540 liradan, tam altın 5 bin 80 liradan satılıyor" dedi.

kapalıçarşı altın

İSLAM MEMİŞ: YATIRIMLARINIZI BÖLÜN

TGRT Haber’e konuşan Altın ve Piyasalar Uzmanı İslam Memiş, kısa süreli bir yatırım düşünenlere Kur Koruma Mevduat hesaplarının değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Memiş, "Ama diğer yandan ben bir yıllık yatırımcıyım benim fiyatlarla işim yok benim miktarla işim var diyen yatırımcılar, o yatırım çeşitliliği yine kendi tercihiyle alakalıdır. Kimi insanlar altın almayı sever kimi insanlar gümüş almayı sever kimi insanlar döviz almayı sever ama her ne yatırım aracına yatırım yapıyorsanız yapın mutlaka yüzde 25’lik dilimlerle hepsinden karışık olmalıdır." İfadelerini kullandı.

1000 TL'DEN ALTIN ALANLARA NE OLACAK?

Memiş altın yatırımcısı için de "1000 liradan alıp yatırım yapanlar üzülmesinler çünkü altın her yıl yatırımcısına kazandırıyor" uyarısı yaptı. Memiş şöyle konuştu:

"Sadece yaptıkları hata şu yüksekten maliyet yaptılar ve bu hatanın zaten farkındalar ve beklemeyi tercih etmesi gerekiyor. Daha önceki yayınlarımızda hemen hemen her gün uyarılarda bulunduk. Köpük fiyatları ve tuzak var. Buna rağmen sosyal medyanın etkisiyle yüksekten maliyet yapanlar çok beklemeyecekler benim tahminimce 1 veya 1,5 ay sonra yine zararlarını kurtaracaklar. Ama önemli olan malı alırken kazanmak. Mesela geçen yıl 540 liradan alanlar 397 gerilediğinde zararını kurtarmak için 6 ay boyunca bekledi. Tekrar bir yükseliş var dalgalı seyir var muhtemelen önümüzdeki haftalarda direnç seviyelerine gelecek. Burada satış yaparak tekrar hükümetin açıklamış olduğu kur garantili mevduat hesaplarından faydalanabilirsiniz, veya tekrar gerilediği zaman yerine koymak şartıyla bu hamleyi de değerlendirebilirsiniz. Dolayısıyla da aylarca beklemeye ve ızdırap çekmeye gerek yok."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!