JP Morgan'dan piyasaları sallayan Türkiye tahmini! Dolar, euro, altın ve enflasyon...

Yatırım bankası JPMorgan, Türkiye için 2022 ve 2023 yıl sonu tahminlerini güncelledi. Kurum, Türkiye'nin yıl sonu enflasyon oranını yüzde 49,5 olarak tahmin etti.

Ekonomi 06.05.2022, 17:08
JP Morgan'dan piyasaları sallayan Türkiye tahmini! Dolar, euro, altın ve enflasyon...

Yatırım bankası JPMorgan, TÜİK'in açıkladığı Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. ABD'li kurum, enflasyonun yüzde 70'e yükseldiği bir ülkede politika faizinin yüzde 14 olarak kalmasını açıklayamadıklarını söyledi.

Talebin güçlü olmaya devam ettiği, maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların güçlü olduğu ve kredibilitenin zayıflamaya devam ettiği ortamda TCMB'nin politika duruşunu normalleştirmede acelesi olmadığını ifade eden JP Morgan, bu ortamda lira istikrarının enflasyonist baskıları sınırlamada ana araç olacağını öngördüklerini belirtti.

Türkiye'de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapacağını öngören JPMorgan, Aralık ayına kadar da enflasyonun yüzde 65-75 aralığında kalacağını, Aralık ayında güçlü baz etkisiyle gerilemesini beklediklerini ifade etti.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 49,5'E YÜKSELDİ

JPMorgan, dün açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamları sonrasında 2022 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 43,5'ten yüzde 49,5'e çıkarırken, 2023 sonu için bekentisini de üzde 15,0'dan yüzde 19,0'a yükseltti.

Barclays Ekonomisti Ercan Ergüzel de enflasyonun henüz zirveden uzak olduğunu düşünüyor.

Ergüzel raporunda “Enflasyonun yıl sonunda yüzde 53’e gerilemeden önce Temmuz'da yüzde 80 ile tepe yapmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ergüzel, enflasyon görünümündeki bozulmaya karşın Merkez Bankası’nın politika değişikliğine gitmesini beklemiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!