banner2

Japon şirketinden Türkiye'ye dev yatırım: 'Vefa borcumuzu ödeyeceğiz'

Japon armatör devi MOL Türkiye'ye büyük yatırımlar yapacağını açıkladı. Öncelikli olarak gelişmiş ülkeleri tercih ettiklerini belirten şirket ilk tercihlerinin Türkiye olduğunu belirtti. Pandemi döneminde Türkiye'den büyük destek gördüklerini hatırlatan MOL Global Direktörü Kenta Matsuzaka, Türkiye'nin iyiliklerinin karşılığını vermek lazım' dedi.

Ekonomi 01.11.2022, 13:52 01.11.2022, 16:41
Abone ol
Japon şirketinden Türkiye'ye dev yatırım: 'Vefa borcumuzu ödeyeceğiz'

Japonya'nın ve dünyanın en önemli denizcilik şirketlerinden bir olan Mitsui O.S.K. Lines (MOL) Türkiye'ye büyük bir yatırım yapmayı planlıyor. Son iki yılda büyük kar elde eden Japon şirketi, pandemi döneminde gördüğü desteklerden dolayı vefa borcunu ödemek için Türkiye'yi tercih ettiklerini açıkladı.

YATIRIM PLANLARINI AÇIKLADILAR

MOL Türkiye Genel Müdürü Satoshi Katada'nın ev sahipliğinde düzenlenen bir toplantıda Japonya merkezli şirketin Türkiye'ye yapması planlanan yatırımları açıklandı. Toplantıda MOL Global Direktörü Kenta Matsuzaka ile MOL Avrupa ve Afrika Temsilcisi Tatsuro Watanabe de yer aldı. 

GELİŞMİŞ ÜLKELERE YATIRIM YAPACAKLAR

Pandemi ile birlikte meydana gelen konterner krizi ile birikte diğer armatörler gibi MOL de büyük kar elde etme fırsatı bulmuştu. MOL Global Direktörü Kenta Matsuzaka, elde ettikleri kar ile başta Türkiye olmak üzere gelişmiş ülkelere yatırım yapacaklarını açıkladı. 

İLK YATIRIMIN SLOGANI: "TÜRKİYE'DE YENİDEN DOĞUŞ"

MOL, ilk yatırımlarını "Türkiye'de yeniden doğuş" sloganıyla duyurdu. MOL Grup tarafından Asya denizlerinde işletilen Japon Multi-Purpose Handybulker ve Drybulk gemileri, Medmol Carriers markasıyla MOL Türkiye ekibi tarafından Akdeniz'de yeni seferlerine başlayacak.

TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİ UNUTMADILAR

MOL'ün yatırımlar için Türkiye'yi seçme sebebi Türkiye'nin Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sebep olduğu tedarik sorununu çözmeye yönelik girişimleri ve Türkiye'nin pandeminin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşıyla tedarik zincirinde parlayan yıldızı, MOL'ün yatırımda rotayı Türkiye'ye çevirmesindeki tek neden değil. Pandemi döneminde Japonya'nın Türkiye'den ve Türk şirketlerinden gördüğü destek de bu noktada etkili olmuş.

'TÜRKİYE HAYATİ ROL ÜSTLENDİ'

Kenta Matsuzaka şu şekilde konuştu:

Pandemi döneminde diğer birçok ülke sınırı kapatmıştı. Türkiye ise açıktı. Gemi personeli değişimlerimizi Türkiye'de yaptık. Türkiye bu konuda alternatif olarak öne çıktı. Diğer yandan, Türk tersaneleri bu dönemde bakım-onarım konusunda önemli bir alternatif oldu. Artık düzenli olarak buraya geliyoruz. Türkiye, son dönemde havayolunda da önemli bir rol üstlendi.

'TÜRKİYE'NİN İYİLİKLERİNİN KARŞILIĞINI VERMEK LAZIM'

Geçen yıl yapılan Tokyo Olimpiyatları'nda da birçok sporcu Türkiye üzerinden Japonya'ya ulaşım sağladı. Olimpiyatlar ülkemiz için çok önemliydi ve THY bunu destekledi. Hatta bu destekten dolayı THY yöneticisine Japonya'da şeref madalyası verildi. Dolayısıyla Türkiye, Japonya için çok değerli bir ülke. Türkiye'nin bize yaptıkları iyiliklerin karşılığını vermek lazım.

'SAVAŞIN ETKİSİYLE İLERİYE DÖNÜK ADIMLAR ATMIYORUZ'

Kenta Matsuzaka, Japonya için önemli bir pazar olan Rusya'daki yatırımları Ukrayna Savaşı'nın ardından askıya aldıklarını söyledi. Matsuzaka, "Aslında bizim Rusya'da enerji yatırımlarımız çok fazlaydı. Ama savaşın etkisiyle bu ülkede ileriye dönük büyük adımlar atamıyoruz" dedi.

AFRİKA'YA TÜRKİYE İLE AÇILACAKLAR

Afrika pazarına Türk şirketleri ile açılmayı planlayan MOL'ün Avrupa ve Afrika Temsilcisi Tatsuro Watanabe şu şekilde konuştu:

Türk firmalarının Afrika'da tecrübeleri var. Bu pazarı Japonlardan daha iyi biliyorlar. Ama bizim de hem marka gücümüz var hem de küresel gücümüz fazla. Bu konuda Türk şirketleri ile Afrika'da beraber bir lojistik ağı oluşturmayı planlıyoruz.

KARMOL KARADENİZ'DE BÜYÜYOR

MOL'ün Karadeniz Holding iştiraki olan Karpowership ile Karmol adında iş ortaklığı bulunuyor. Özellikle Afrika ülkelerinde önemli bir enerji ihtiyacını karşılayan Karmol, ilk yüzer gazlaştırma ünitesini (FSRU) de bu yılın başında müşterisine teslim etmişti. MOL ayrıca dünyanın en büyük LNG filosuna sahip.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!