İşte ekmeklik un ve makarnada son durum: Tarım Bakanlığı 'Hindistan' iddiasına cevap verdi

Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle Türkiye'nin buğdayda Hindistan'a yöneldiğini ancak eli boş döndüğünü savunan Cumhuriyet ile Karar gazetelerini Tarım Bakanlığı yalanladı: "Hindistan'dan bir talebimiz olmadı. Türkiye kendi kendine yetiyor. Buğdayda kriz yaşamayız."

Ekonomi 15.05.2022, 20:40
İşte ekmeklik un ve makarnada son durum: Tarım Bakanlığı 'Hindistan' iddiasına cevap verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye'nin buğdayda Hindistan'a yöneldiği iddialarını yalanladı. Türkiye'nin buğday üretiminde kendine yeten bir ülke olduğunu dile getiren Bakanlık, 25 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünleri ihracat başarısıyla Ankara'nın 'net ihracatçı' konumuna vurgu yaptı. 

Cumhuriyet ve Karar gazetelerinin manşetlerinde bugün, Türkiye'nin Hindistan'dan buğday ithal etmek istediği ancak Yeni Delhi yönetiminin ihracat kısıtlaması nedeniyle planların suya düştüğü iddia ediliyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'nin Hindistan'dan böyle bir talebi olmadığını bildirdi. 

25 MİLYAR DOLARLA NET İHRACATÇIYIZ

Bakanlık açıklamasında ekmeklik un ve makarna üretiminde güncel duruma ilişkin bilgi de verilerek şu ifadeler kullanıldı: 

"Dünyanın ilk 10 tarım ülkesinden biri olan Türkiye, güçlü tarımsal alt yapısı ile her geçen gün artan ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye ayrıca 25 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı ile net ihracatçı konumdadır. Hindistan'ın ülkede yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı buğday ihracatını yasaklaması üzerine kamuoyunda ülkemizde buğday krizi yaşanacağı, Ukrayna ve Rusya'dan da buğday alamadığımız için ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin haberler de doğru değildir." 

"Hindistan dünyanın önemli buğday üretici ülkeleri içerisinde yer almakla birlikte, üretiminin büyük çoğunluğunu iç tüketimde kullanmaktadır. Ülkemizin bu süreçte Hindistan'dan herhangi bir buğday talebi olmamıştır. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi ithalat ihalelerinde Hindistan menşeli bir ürün için teklif de almamıştır. Nitekim Hindistan'ın buğday arzını durdurmasının, kendi iç piyasasında yükselen enflasyon ile mücadele için alınmış bir tedbir olduğu bilinmektedir." 

TÜRKİYE UN İHRACATINDA BİRİNCİ

"Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2020-2021 piyasa yılında yeterlilik oranlarımız, ekmeklik buğdayda yüzde 89,2, makarnalık buğdayda yüzde 259 olup buğdayda yeterlilik oranımız yüzde 102,3'dür. Buğday ithalatı büyük çoğunlukla buğday mamulleri ihracatı amacıyla yapılmaktadır. 2021 yılında 2,44 milyar dolarlık buğday ithalatına karşılık 3,23 milyar dolarlık buğday mamulleri (un, makarna, vb) ihracatı yapılmış ve böylece 795 milyon dolar dış ticaret fazlası elde edilmiştir. Türkiye dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ise ikinci sıradadır." 

NOHUTTA İKİNCİ, MERCİMEKTE DÖRDÜNCÜ

"Hububat piyasasında olduğu gibi baklagil piyasasında da Türkiye dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. 2021 yılında ülkemizde 305 bin ton kuru fasulye üretimi ile tüm zamanların üretim rekoru kırılmıştır. Ülkemiz dünya nohut üretiminde 2'inci sırada, mercimek üretimde ise 4'üncü sıradadır. 2021 yılında 64 bin ton kuru fasulye ve 168 bin ton nohut ihracatı gerçekleştirilmiştir. Covid-19 pandemi koşulları, iklim değişikliği ve Rusya-Ukrayna savaşı küresel boyutta tarım ve gıda sektörünü de etkilemektedir. Bakanlığımız, içinde bulunduğumuz süreçte yaşanan bu gelişmeleri yakından takip etmektedir. Gerek üreticilerimizin gerekse tüketicilerimizin olumsuz etkilenmemesi için gereken her türlü tedbir alınmaktadır." 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!