İşte dolar ve altında büyük düşüşü sağlayacak sistem! Enflasyona endeksli bono nedir?

Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan "Enflasyon korumalı tahvil-bono uygulaması hakkında açıklamalar yaparak vatandaşların akıllarındaki soru işaretlerini yok etti. Peki, Enflasyona endeksli bono nedir? İşte dolar ve altında büyük düşüşü sağlayacak sistem hakkında merak edilen her şey!

Ekonomi 25.05.2022, 13:42 26.05.2022, 10:27
Abone ol
İşte dolar ve altında büyük düşüşü sağlayacak sistem! Enflasyona endeksli bono nedir?

Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan "Enflasyon korumalı tahvil-bono uygulaması, finansal yatırımcıların tedirginliğini gidermek için doğru bir strateji. Yatırımcı, enflasyonun yüksek ve belirsiz olduğu dönemlerde yatırım yapmaktan imtina eder. Ülkeler de böyle dönemlerde yatırımcıların zarar kaygısını bertaraf etmek amacıyla enflasyona ek bir risk primi düzeyinde getiri garantisi sağlar ve finansal sistemin işleyişini sürdürmeye çalışır. Böylece yatırımcılara güven de aşılamış olur. Bir anlamda, ateşin şiddetini azaltmak amacıyla böyle uygulamalar yapmak, son derece yerinde ve doğru politikalardır" dedi. Bu açıklamanın ardından vatandaşlar, "Enflasyona endeksli bono nedir?" sorusunun yanıtını aramaya başladı. İşte detaylar...

'SAPMALAR HESABA KATILMALI'

Hükümetin yaptığı çalışmanın nasıl işleyebileceğini de değerlendiren Erdoğan "Enf-lasyon beklentisi hesaplanır ve bunun üzerine bir risk primi ilave edilir. Mesela, yüzde 50 enflasyon beklentisi var. Verilecek yüzde 50 oran, insanların parasının enflasyon oranında erimemesini sağlar ancak bu tatminkar olmaz. Sonuçta yatırımcı, enflasyonun dışında kar payı ya da diğer deyişle, risk primi bekler. Enf-lasyon korumalı tahvil-bono uygulamasında risk primi de olmak zorunda" diye konuştu.

'UZUN VADE GEREKİYOR'

Uzun süreli çözümler bulunması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Tahvil-bononun bir de geri ödemesi var. Geri ödeme, hazineye bir yüktür. Bu sebeple hazine yükünü dengeli olarak gelecek yıllara dağıtıcı, uzun bir vade gerekiyor. Ekonomi yönetimi 20 yıldır borçlanma taleplerinin vadesini uzatıyor ve faizleri düşürüyor. Bu yöntem toplam ulusal gelir içerisinde kamu borç yükünün azalmasını sağladı" açıklamasını yaptı. Kur korumalı mevduat ve enflasyona endeksli bono uygulamaların piyasaya katkısını anlatan Erdoğan "İnsanları TL'ye yönlendirmek gibi bir avantajı var. İnsanlar TL üzerinden yatırım yaptığında kazanç elde edebileceğini öngörüyorsa, bu güveni onlara verebiliyorsanız, dövize talep olmaz. Ayrıca, kur korumalı yöntemle dövizi baskıladığınızda, döviz kaynaklı enflasyon problemini gidermiş olursunuz. Diğer deyişle, daha düşük maliyetlerle dışarıdan mal alırsınız ve bu böylece kur-enflasyon geçişkenliğini kırmış olursunuz"  şeklinde bir değerlendirme yaptı.

TAHVİL VE BONO NEDİR?

Her ikisi de borçlanma aracı olarak kabul ediliyor. Tahvil ve bonoyu ayıran en önemli özellik ise vade: Vadesi bir yıldan az olan "Hazine Bonosu", vadesi bir yıl ya da daha uzun olanlar "Devlet Tahvili" olarak tanımlanıyor.

Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yurtiçi piyasalarda ihraç ettiği Devlet Tahvili ve Hazine Bonolarının ortak adı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!