banner2

İstanbul Ziraat Odası Başkanı o ürünü açıkladı: 1 liraya alıp 24 liraya satıyorlar

KDV indirimi bazı marketlerde kuralına uygun şekilde yapılırken bazı marketler kurnazlık yaparak fahiş fiyattan satışa yapmaya devam ediyor. İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, sebze ve meyve gibi ürünlerin satışında büyük vurgun yapıldığını ifade etti.

Ekonomi 16.02.2022, 10:35
Abone ol
İstanbul Ziraat Odası Başkanı o ürünü açıkladı: 1 liraya alıp 24 liraya satıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile gıdada yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülen KDV oranı etiketlere yansıdı. 

Fakat bazı marketler bu kuralı mağazalarında uygularken bazı marketler kurnazlık yaparak indirime rağmen uyguladıkları gizli zamlarla vatandaşın belini bükmeye çalışıyor. 

'2 TL'YE ÜRETTİĞİMİZ MALI 29 TL'YE SATIYORSUNUZ'

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Burada bir kar yoktur. Kazanç yoktur. Burada bir vurgun vardır. Burada vatandaşın kanını emmek var adeta. Bahsettiğiniz kabak bizden 1 liranın altından alınıyor. 1 liranın altında bizden aldığınız kabağı 23.95'e satıyorsunuz. Bizim iki liraya ürettiğimiz ürünü 29 liraya satıyorsunuz. Bizden aldığınız kabak 1 lira. 1.5 lira da maliyeti biner 2.5 lira. Bizde üstüne koyalım 5 liraya maksimum bütün karları içinde olan bir kabağı 23.95'e satarsak, domates ve limonu satmaya çalışırsak üretenin canı acımaz mı? Tüketici bunu çok pahalıya yiyor" ifadelerine yer verdi. 

Serbest piyasanın bu şekilde olmayacağını belirten Demir, bu durumun tekelleşme olduğunu ifade etti. 

'BİZ ÜRETMEKTEN VAZGEÇERSEK SİZ KİMDEN MAL ALACAKSINIZ?'

Yüzde 7'lik indirimin güzel olduğunu belirten Demir, Bunu vurgunu vuranlardan da istiyoruz. İnsafsızlık yapmayın. Biz üretmekten vazgeçersek siz kimden mal alacaksınız" diye konuştu. 

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, bu durumda mağdurun üretici ve tüketici olduğunu belirtti. 

Ağaoğlu, tarladan çok ucuza alınan ürünün 10 katı fiyata satıldığını, bu paranın üreticilerin cebine girse çok daha fazla üretim yapacaklarını ve böylece fiyatların kendiliğinden düşeceğini ifade etti.

75 KURUŞLUK KABAK 7 TL 30 KURUŞA SATILIYOR 

Ağaoğlu, "Burada çok tanınmış olan bir market var. İhbar yağıyor bakın ne yapmış. Kabağın alış fiyatı 75 kuruş. Kendi şirketinin mağazasına 5 lira 30 kuruşa devretmiş. Aşağı yukarı 7 katıdır. Yüzde 700'lük bir artışla aktarmış. Mağaza da 5 lira 30 kuruşa aldığını 7 lira 30 kuruşa satıyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!