banner2

İstanbul'da kiralardan sonra aidatlar da vatandaşın canını yakmaya başladı! 12 bin TL isteyen var

İstanbul'da aidat fiyatları son bir yılda yüzde 77 oranında artış gösterdi. Merkezi ilçelerde 100 m2'lik evin ortalama aidatları 2500 TL civarına yükseldi. üks sitelerde istenilen rakamlar 12 bin liraya kadar çıkıyor.

Ekonomi 21.03.2023, 15:39
Abone ol
İstanbul'da kiralardan sonra aidatlar da vatandaşın canını yakmaya başladı! 12 bin TL isteyen var

İstanbul'da artan kiralar milyonlarca vatandaşın problemi olurken, bir diğer bütçeyi zorlayan kalem de aidatlar oldu. Geçmiş yıllarda senede bir kez artan aidatlara, artık ara zam yapılıyor. Site yönetim şirketleri asgari ücrete bağlı artan personel giderlerini ve zamlanan faturaları gerekçe gösterirken, kimi sitelerde de doğru yönetilemediği için kiraya yaklaşan aidatlar talep ediliyor.

AİDATLARDA YÜZDE 100 ARTIŞ GÖRÜLDÜ 

Hürriyet'te yer alan habere göre; aidatlar son 1 yılda İstanbul’da yüzde 40 ile yüzde 154 arasında arttı. Ortalama artışın yüzde 77 olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme’den Değerleme Koordinatörü Serkan Bal “2022 ile 2023 kıyaslamasına göre yaklaşık 9 ilçenin artış oranı yüzde 100’ün üzerinde” dedi.

100 metrekare bir daire için ödenen ortalama aylık aidatları incelediklerini belirten Serkan Bal şu sözlere yer verdi: 

En yüksek rakam 2 bin 600 lira ile Beşiktaş’ta görülürken, onu 2 bin lira ile Şişli, 1.800 lira ile Kadıköy, 1.750 lira ile Sarıyer ve Ataşehir takip ediyor. Söz konusu rakamın en düşük olduğu ilçeler ise Silivri ve Çatalca. Yapılan araştırmalara göre İstanbul’da 100 metrekare alana sahip daire başına ortalama aidat tutarı minimum 500 liraya ulaştı.

EN YÜKSEK ARTIŞ ÜSKÜDAR'DA OLDU 

İlçe bazlı baktığımızda bir yıllık zaman dilimi içerisinde en yüksek artış oranı sırası ile Üsküdar, Beykoz, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde gözüküyor. Bunun nedeni ise Üsküdar, Beykoz ilçelerinde villa kullanımına uygun çok sayıda site bulunması, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde de donanımlı sitelerin fazla olması. Bu sitelerdeki ortak alan maliyetlerinin hızlı artış göstermesi oranlara yansıyor.

LÜKS SİTELERDE AİDATLAR 12 BİN TL'YE KADAR ÇIKIYOR 

Lüks konut projelerinde rakamların ortalamanın çok üzerinde olduğunu belirten Serkan Bal, şu bilgileri paylaştı:

Beşiktaş’ta bilinirliği yüksek markalı projelerde ortalama 100 metrekare dairelerin aidatları 12 bin lira. Kullanım alanlarının 200 metrekarelere ulaşması durumunda ortalama aidat rakamlarının 15 bin lira civarında olduğunu, 250 metrekare ve üzerinde konutların 17 bin lira ve üzeri aidat rakamlarına ulaştığını söyleyebiliriz.

Şişli’de bilinirliği yüksek markalı projelerde 100 metrekare dairelerin aidatlarının 9-10 bin lira bandında. Sarıyer, Üsküdar, Beykoz gibi lüks villa sitelerinde ortalama aidat rakamları 8 bin ile 12 bin lira aralığında değişiyor. Kadıköy Bağdat Caddesi’ne yakın rezidans projelerinde aidat rakamlarının ortalama 5-6 bin lira aralığında olduğunu görüyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!