banner2

İslam Memiş'ten yatırımcıları sevince boğan haber! 1550 TL olacak diyerek açıkladı: Bu tarihe kadar alamayan gram altını zor görür

ABD Merkez Bankasının faiz kararının ardından dünya merkez bankalarının para politikasında makas değişikliği yapacağı beklentisi altın fiyatlarında yükselişlere neden oldu. Altın gram fiyatı, ons tarafından bulduğu destekle bin 230 TL üzerinde tarihi zirvelerini test etti. Altın fiyatlarının yükseliş eğilimi Kapalıçarşı'da hareketliliğe neden oldu. Peki altın almalı mı satmalı mı? Altın tekrar alım fırsatı verir mi? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş 'Sürpriz olmaz' diyerek tarih verdi...

Ekonomi 30.03.2023, 10:50 30.03.2023, 10:54
Abone ol
İslam Memiş'ten yatırımcıları sevince boğan haber! 1550 TL olacak diyerek açıkladı: Bu tarihe kadar alamayan gram altını zor görür

Altın fiyatlarındaki yükseliş sarı metale yatırım yapan vatandaşların dikkatini çekti. Ons altın, 2000 dolar psikolojik düzeyinin üzerini test ederken, gram altın ise buradan aldığı rüzgarla 1230 TL düzeyinin üzerine çıktı. Altın fiyatları yükselecek mi düşecek mi? sorusunun cevabı altın fiyatlarındaki artışlarla beraber vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor.

Altının tekrar güvenilir liman haline geldiğine dikkat çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Yatırımcı, önümüzdeki hafta gerçekleşebilecek düşüşleri gözden geçirmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARI ARTACAK MI?

Son aylarda altın fiyatları yükseliş trendine girdi. Altın fiyatları için yaşanan bu hareketlilik sonrası 'Yükseliş devam edecek mi' sorusu merak konusu haline geldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, A Haber canlı yayınında altın yatırımcısının en çok merak ettiği soruları yanıtladı:

"ÜÇ AYDA 120 TL DEĞER KAZANDI"

"Yılın ilk çeyreğini geride bıraktık. Bu 3 aylık süreç içerisinde altın fiyatları için ciddi yükseliş gördük. Gram altın yıla 1.114 TL seviyesinden başlamıştı. Bugün itibariyle 1.234 TL seviyesini gördük. Bu üç aylık süreçte gram altın 120 TL değer kazandı." ifadelerini kullanan Memiş, bu değer artışlarının yıllık bazda devam edeceğini düşündüğünü belirtti.

"SÜREKLİ YÜKSELİŞ TRENDİ YUKARI GİTMEZ"

İslam Memiş, "Kısa vadeli bir kar satışı, düzeltme hareketi gelebileceğini düşünüyorum. Çünkü, ABD'de yaşanan banka iflaslarıyla beraber altın fiyatları hızlı yükseldi. Ons altın 1.960-1.970 dolar aralığında. Önümüzdeki haftalar ise ons altının 1.917 dolar seviyesine kadar veya 1.917 dolar seviyesi altına sarkmalar bekliyorum." açıklamasında bulundu.

Altının son bir kez alım fırsatı sunacağına dikkat çeken İslam Memiş, "Sürekli yükseliş trendi yukarı gitmez. O yüzden kafası karışık olan vatandaşlarımızın birkaç haftalık süreç içerisinde tekrar alım fırsatı yakalayabileceğini tahmin ediyorum." dedi.

HAZİRAN AYINI İŞARET ETTİ

Haziran ayından sonra ise altın gram fiyatı için hızlı bir yükseliş gerçekleşebileceğini öngören Memiş, "Yaz aylarında gram altının 1.450-1.550 TL seviyelerini görmesi sürpriz değil. Bu beklentimizle birlikte, yazın düğün yapacak vatandaşlarımız ve altın borcu olan vatandaşlarımız, önümüzdeki haftaki düşüşleri gözden geçirmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

CİDDİ REKORLAR TAZELEYEBİLİR

Diğer bir önemli uyarıda bulunan Memiş, "Yaz aylarında beklenen agresif yükselişle beraber altın fiyatları, ciddi anlamda rekor tazeler. Büyük ihtimalle bu rekor Ağustos ayına tekabül ediyor. Altın borçlanılmamalı, alacak kişi mecbur ise en azından 1.450-1.550 seviyesini göz ardı etmemeli. En azından maliyet noktasında bu yapılmalı." dedi.

ALTIN ALMALI MI SATMALI MI?

"Birkaç hafta biraz daha düşüş trendinde olan ve alım fırsatı verecek bir altın fiyatı önümüzdeki günlerde geldiğini söyleyebilirim." açıklamasında bulunan Memiş, yatırım yapanlar tarafından en çok sorulan 'Bu dönemde altın alınmalı mı satılmalı mı?' sorusuna yanıt verdi.

Memiş, "Mayıs ayı itibariyle Amerika Merkez Bankası Fed faiz artımlarını sonlandıracak dolayısıyla ons altın tarafında bir yükseliş bekliyoruz." diyerek ifadelerine şöyle devam etti:

"HER YIL YATIRIMCISINI GÜLDÜRÜYOR"

"Altın fiyatlarında uzun vadede yükseliş öngörüyoruz. Eğer yatırımcı kısa vadeli al-sat yapmıyorsa ve uzun vadeli yatırım olarak görüyorsa bu süreçte altın almalı. Çünkü altın değer artışına devam ederek her yıl yatırımcısını güldürmeye devam ediyor."

Kısa vadeli beklemek isteyen ve biraz bekleyelim diyenler için ise Memiş, "Yine o makas aralıklarını göz önünde bulundurulması gerekiyor.20-30 TL makas aralığı var. Muhtemelen önümüzdeki haftalarda gram altın, 1.200 TL altına sarkabilir. Burası da yılın son alım fiyatı olarak ön plana çıkıyor." dedi.

2023'ÜN TEMEL YATIRIM ARACI OLUR MU?

Memiş, "Altın tekrar güvenli liman oluyor. Çünkü banka iflasları değil enflasyonlar dünyada yüksek kalmaya devam ediyor. Jeopolitik riskler de artmaya devam ediyor. Küresel ekonomik krizle beraber tekrar altın güvenilir liman gömleğini giydi" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!