İslam Memiş'ten yatırımcılara beklenmedik tavsiye! 'Ben olsam bunu yapardım' deyip duyurdu

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, FED'in faiz kararı sonrası piyasaların TCMB faiz kararını beklediğini söyleyerek ons altın, gram altın, dolar ve euro hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomi 17.04.2022, 13:44
İslam Memiş'ten yatırımcılara beklenmedik tavsiye! 'Ben olsam bunu yapardım' deyip duyurdu

Dünya genelinde artan enflasyon, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, merkez bankalarının faiz kararları piyasaların hareketli günler geçirmesine sebep oluyor. 

Altın ve döviz yatırımı yapmak isteyenlerin puslu piyasada yön arayışları devam ederken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten yeni bir analiz geldi. 

ABD'DEKİ ENFLASYON RAHATSIZLIK VERİCİ

Memiş, "Bugünkü noktada ABD gibi bir ülkede yüzde 8,5 enflasyon onlar için o kadar yüksek bir enflasyon ki ciddi anlamda rahatsızlık veriyor. Avrupa ve Asya’da da enflasyon artıyor. Haliyle merkez bankaları art arda faiz arttırıyor ve arttırmaya devam edecekler” diyen İslam Memiş, “Ancak bu şekilde işin içinden kurtulmaya çalışacaklar. Ben 2023 yılının ortalarına kadar merkez bankalarının faiz arttırsalar bile enflasyonla mücadelesinin kolay olmayacağını tahmin ediyorum. Bu süreye kadar da enflasyonun artmaya devam edeceğini tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

ELİNDE TL'Sİ OLANLAR NE YAPMALI?

Elinde TL'si olanların bazı fırsatları tepmemesi gerektiğini belirten Memiş, "Dolar/TL kurunda 14,60 liranın altında kalıcılık beklemiyorum. Tekrardan 14,80-14,90 lira seviyesini zorlayabilir. O yüzden doları ucuz gördüğümü söyleyebilirim. Euro/TL kuru dolar/TL kuruna göre daha daha ucuz. Eğer bir tercih yapmam gerekseydi bugün Euro alırdım. Çünkü dolar/Euro paritesi geriledi. İçeride dolar düşük, beraberinde parite de düşük. İkisinin de düşmesi euronun 16 liranın altına düşmesine neden oldu. Euro dolara göre daha ucuz bir halde.Gram altın/TL fiyatı 920-930 lira aralığına sıkıştı." dedi. 

'ONS ALTINDA ZİRVEYİ GÖRDÜK'

Memiş açıklamasına "Ons altında son 1 ayın zirvesini gördük. Ama kalıcı olamıyor. Yeniden aşağı yönlü hamlelerde 1915 belki 1880 dolar seviyelerini göreceğiz. Ama 1880-1980 dolar aralığında ons altını takip etmeye devam ediyorum. Benim nazarımda ons altın şu anda yüksek. Yıl içinde 2150 doları bekliyorum. Ama şu anda değil. Muhtemel Rusya-Ukrayna haberleri ile birlikte sert bir şekilde gerileyen ons altın görebiliriz. Gram altın için yavaş yavaş kademe alımı yapılmalı. Ama ben 900 liranın üzerinde alımlara çok sıcak bakan birisi değilim. O yüzde 1000 lira olsa da umurumda değil." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!