banner2

İslam Memiş'ten piyasayı sallayan açıklama! 'Çekirdek parası'

Dolar ve altında hafta başından beri hareketlilik devam ediyor. Konuyla alakalı değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 'Sizin yatırımınız, perde arkasından finans sektörünü yönetenler için bir çekirdek parası' ifadelerine yer verdi.

Ekonomi 07.07.2022, 12:20 07.07.2022, 12:25
Abone ol
İslam Memiş'ten piyasayı sallayan açıklama! 'Çekirdek parası'

Küresel piyasalarda FED'in son toplantısında enflasyonu düşürme kararlılığını sürdürmesi sonrası pozitif bir seyir izlenirken, Yüksek enflasyon ve resesyon ikilemi arasında kalan ABD ekonomisinde Fed'in önceliği enflasyona verdiği görülüyor. 

Diğer yandan konu ile alakalı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten değerlendirme geldi. 

SİZİN YATIRIMINIZ ONLAR İÇİN ÇEKİRDEK PARASI 

Küresel piyasalarda dalgalanma ve belirsizlik olduğunu belirten Memiş şu ifadelere yer verdi: 

Küresel piyasalarda ciddi bir dalgalanma var. Ciddi bir belirsizlik var. Dolar endeksi 106 seviyesinin üzerinde. Dolar karşısındaki bütün yatırım araçlarında sert değer kayıpları görüyoruz. Özellikle altının ons fiyatında 1765, gümüşün ons fiyatında 19 dolar, kripto paralarda yatay seyir var. Diğer enstrümanlarda mesela brent petrolün varil fiyatında sert düşüşler görüyoruz. Ancak bu sert düşüşler aslında resesyonun başladığının bir işaretidir. Yani emtia fiyatları düşüyor, dolar fiyatları yükseliyorun cevabı resesyon. Son 6 aydır resesyon beklemiyorum diyenler son 1 senedir geçici enflasyon söylemiyle piyasayı oyalayanlardı. Bugün küresel piyasalarda resesyon başladığını gördük. Yani son 2 gündür, Eylül ve Ekim aylarında gelen büyük tufanın ayak habercisidir bunlar. Küresel ekonomide enfasyonla mücadele sadece faiz artırımı ile olmayacaktır. Siz bundan sonra duygularınızla değil mantığınızla hareket etmeniz gereken küçük yatırımcılarsınız. Çünkü sizin yatırımınız perde arkasından finans sektörünü yönetenler için bir çekirdek parası!

ALTIN TUZAKLARA DİKKAT EDİN

Tuzaklara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Memiş şöyle konuştu: 

Altının fiyatı düştü diye haberler görüyorsunuz ancak ons fiyatından bahsediyorlar. Gümüşün ons fiyatından bahsediyorlar. Dolar endeksinden bahsediyorlar. Siz şu anda gram altın TL fiyatını televizyon ekranlarında 977 lira seviyesinde görüyor olabilirsiniz. Bankadan gram altın aldığınız zaman gram altın fiyatının şu anda 994 lira olduğunu göreceksiniz. Kapalıçarşı piyasasında şu an gram altın fiyatının 994 lira seviyesinde olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden yanılgıya düşmeyin, tuzağa düşmeyin. Varlıklarınıza sahip çıkın. Şu anda bir soygun piyasası içerindesiniz. Ciddi bir soygun yapılıyor. O yüzden duygularınızla değil mantığınızla hareket edin.

ŞU AN DOLAR ALINMAZ 

40 yılın en büyük fakirliğinin yaşandığını ifade eden Memiş bu fiyatlardan dolar alınmayacağını belirterek şöyle konuştu: 

Enflasyon demek altın demektir, enflasyon demek gümüş demektir. Şu anda 40 yıl içerisindeki en büyük fakirlik yaşanıyor. Varlıklarınıza çökülüyor. Enflasyon demek değerli madenlerin güvenli limanı demektedir. Buna rağmen siz almış olduğunuz ya da biriktirmiş olduğunuz altın veya gümüşün değerini kaybedeceğini mi düşünüyorsunuz. Siz Eylül ve Ekim aylarında göreceksiniz. Bu aralar sosyal medyada yine komik bir algı var. Çuvallarla paralar gelecekmiş, dolar 6 liraya düşecekmiş. "Miş, muş, cak, cuk" ile eğer yatırımlarınıza yön verirseniz, hazır varlıklarınızı satarsanız ayazda kalır, o 6 lirayı da çok beklersiniz. Küresel dünyada şu anda doların değer artış süreci var. Türkiye'de yüzde 80'e yaklaşmış bir enflasyon var. Sizin stoklarınız ve rezervleriniz şu anda azalmaya devam ediyor. Bilhassa doların bir rezerv para olmadığını sosyal medya hesaplarımda ifade ettim. Evet, dolar bir yatırım aracı değildir. Dolar sizi enflasyona karşı korumaz. O yüzden hep ifade ettiğim gibi 17-18 liralardan dolar alınmaz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!