banner2

İslam Memiş'ten piyasaları sarsan açıklama! Dolar kuru dibi görecek: Kazanmak için bunu yapın

Finans Analisti İslam Memiş, TCMB ve Fed'in faiz kararları ekseninde güncel finansal verileri değerlendirdi. Memiş, altın, dolar, kripto para ve gümüş yatırımı yapanlara ise uyarılarını sıraladı.

Ekonomi 24.11.2022, 10:59
Abone ol
İslam Memiş'ten piyasaları sarsan açıklama! Dolar kuru dibi görecek: Kazanmak için bunu yapın

Finans Analisti İslam Memiş, ekonomik veriler ışığında yatırımcılara uyarılarda bulundu. Özellikle altın ve dolardaki fiyat hareketlerine değinen Memiş, önemli bilgiler verdi. 

BORSADA 5 BİN PUAN HEDEFİ

İslam Memiş, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Borsa İstanbul 5000 puanı gözüne kestirdi. Küçük yatırımcıların dikkat etmesi gerekiyor, orta ve uzun vadede bekleyenler için problem yok ama kısa vade için piyasaya girenler dikkat etsin. Dolar TL serbest piyasada 18.71-73 lira aralığında. Makas aralığı geçerli. Euro dolar paritesinde toparlanma var. Euro TL 19.29-19.34 aralığında işlemler gerçekleştiriyor. Makas aralığına dikkat etmek gerekiyor. Euro dolar paritesinde pozitif görünüm devam ediyor.

"YÜKSELİŞLER GÖREBİLİRİZ"

Brent petrol varil fiyatında 3.37 puanlık düşüş var. 80-90 dolar aralığında geniş bant aralığı geçerli ancak düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Bu fiyatlamalardaki dengesizlikler hala devam ediyor. Oturmuş bir fiyat yok. OPEC üyelerinin açıklamaları biraz daha tansiyonu düşürdüğü için petrol fiyatlarının gerilemesi, küresel piyasalar için iyi. Varil fiyatında düşüşlerle pompa fiyatlarında düşüşler de yaşanabilir.

Altın onsu 1732 dolar seviyesinde. Hafta başında emtia fiyatlarında dolar endeksinde yükselişler görebiliriz. 1705 dolar seviyesi üzerinde kalıcı oldukça problem yok. Bir sonraki ataklarda 1815 dolar seviyesini konuşacağımız için altının ons fiyatındaki gerilemeyi bir alım fırsatı olarak değerlendirmeye devam ediyoruz. Düşüşlerin kalıcı olmadığını öngördüğümüz için her düşüşü alım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcılar olmaya devam ediyor.

"GRAM ALTINDAKİ SARKMALARI ALIM FIRSATI OLARAK GÖRÜYORUM"

Gram altın TL 1049-1052 aralığında. Yukarıda 1070 var. Bir sonraki ataklarda 1090 lirayı beklediğimiz için 1050 altındaki sarkmaları alım fırsatı olarak değerlendiriyorum. 1050 altında rakamlar kalıcı olmayacaktır.

Gümüşün ons ve gram fiyatı altına kıyasla pozitif ayrışmaya devam ediyor. 21 dolar altını alım fırsatı olarak değerlendiriyorum onsta. Gümüş gram fiyatı 13 lira seviyesi üzerinde. Bankalarda kaça satıyorlar bilmiyorum ama mutlaka daha ucuz fiyatlama karşınızda olabilir ama fiziki tarafta 13 lira altında bir gümüş yok.

Bitcoin 16 bin 370 dolar seviyesinde dün günü tamamladı. Pozitif görünüm devam ettiği için yön ilk önce hangi tarafa kırılacak belirsizliğini koruyor ama ben pozitif beklentimi sürdürüyorum.

Sterlin TL kurunda 25 liralık beklentim devam ediyor.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI

Merkez Bankası saat 14'te faiz kararını açıklayacak. Muhtemelen 150 baz puan indirim yapılacak. Yani Türkiye 2022'yi yüzde 9'luk faizle tamamlamış olacaktır. Para piyasalarına etkisi olur mu? Hayır. Piyasalar 150 puanlık indirimi fiyatladı, dolar o yüzden yüksek. Faiz kararı sonrası agresif yükseliş beklemiyorum. Suudi Arabistan'ın 5 milyar dolarlık geçeceği nakit para var. Suudi Arabistan'dan 5 milyar dolarlık girişi konuşuyoruz ama sosyal medyada bu da çok cıvıklaşıyor. Belli bir kesim var, eller havaya diyor, bir taraf var ondan bundan para dileniyorsunuz diye, ilginç bir sosyal medya algısı var. Ben iki kesimin düşüncelerine de katılmıyorum. Menfaatlar nasılsa ona göre hamleler yapılabilir.

DOLAR DÜŞECEK Mİ?

Öyle ya da böyle kuru baskılayacaklar. Doları olanlar dikkat etsin. Sana ne kadar kazandıracak kısmıyla ilgilendiğimiz için dolar tarafından uzaklaşmamız gerektiğini, yatırımcısının dikkat etmesi gerektiğini ifade etmek isterim. Hazine ve Maliye Bakanı, aralık itibarıyla döviz kurlarında ve enflasyonda tepetaklak bir süreç göreceğiz diye teyit etti. Demek ki bir şeye güveniyorlar. Dolayısıyla yüzde 85 enflasyon pik seviyesini gördü. Bundan sonra rakamsal olarak hafifleyen bir trend görebiliriz. Bütün ülkelerde enflasyon rakamsal olarak düşebilir ama alım gücüyle alakalı bir değişiklik olmayacağını düşünüyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!