banner2

İslam Memiş'ten milyonlarca vatandaşa çağrı! 'Sakın dolar almayın'

Finans Analisti İslam Memiş, vatandaşlara son dakika uyarısında bulunarak yatırım sepetine dolar atmamaları gerektiğini belirtirken altının gidişatı ile ilgili çok önemli uyarılarda bulundu.

Ekonomi 30.09.2022, 11:53
Abone ol
İslam Memiş'ten milyonlarca vatandaşa çağrı! 'Sakın dolar almayın'

Finans Analisti İslam Memiş, gram altın ve dolar alım satımı ile ilgili kritik açıklamalarda bulunurken yatırım yapan vatandaşlara da önemli uyarılarda bulundu. 

Memiş açıklamasında vatandaşlara dolardan uzak durmaları gerektiğini söylerken altın ile ilgili yeni tahminlerini açıkladı. 

Memiş’in açıklamaları şöyle:

Bu haftayı geride bırakıyoruz. Ekim ayının başlamasına bir hafta kaldı. Nasıl bir hazırlık yapmamız gerekiyor? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım. Merkez Bankası 100 baz puanlık indirim yaptı, dolarda yukarı yönlü hareketler gördük. Uluslararası piyasalardaki değer artışını da gördük. 20 yılın zirvesinde olan bir dolar endeksi var.

DOLARDAN UZAK DURUN 

Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden dolayı tüm diğer enstrümanları ucuz buluyorum. Doların karşısındaki diğer enstrümanlar daha avantajlı. Euro doların altında kaldı. Euro dolara karşı ucuz kalmaya devam diyor. Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta fayda var.

DOLARI OLANLAR NE YAPMALI? 

Elimde dolar var soruları geliyor. Parite üzerinden işlemi tercih ettiğim için eline dolar geçen altının ons fiyatının düşük olduğunu düşünerek bunu yüzde 50 altın ve gümüş ile yatırımlarına yön verebilir. 20 yılın zirvesinde olan doları düşünün ve 13 ayın düşüğünde olan onsu düşünün. Gram altın TL ekranlarda 980. 998-1001 lira seviyesinde. Ekranlardaki rakamlara inanarak altın düştü diyenlere belirtmek isterim. Gümüş rasyodan kaynaklı altına kıyasla pozitif ayrıştı. Pozitif hareketlerine devam etti. Yukarı yönlü hareketlerini devam ettirecek. Gümüşün gram fiyatı serbest piyasalarda 12 lira seviyesinde.

GRAM ALTIN İÇİN YATIRIM UYARISI 

Bir haftalık süreç içinde yatırımcılar kararını vermeli. KKM’de param var, boşa çıktı dolar alayım mı? Hayır. Şöyle bir hamle yapabilirsiniz, elimde TL var. Ben TL’yi altına çevirip KKM’den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. Altın gramı yükselince aradaki farklı alacağımdan zararım olmuyor. KKM’de TL’de duranlar, eline yeni TL geçenler bu hamleleri değerlendirebilir.

Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 yılın zirvesinde, euro 20 yılın dip seviyesinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın? Buna karar vermeniz lazım. Ben alırım altınımı, KKM’ye koyarım, aylık getirimi alırım, altınım zaten altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!