banner2

İslam Memiş'ten dengeleri sarsan yorum! 'Bunu yapan paraya para demeyecek' diyerek açıkladı! O yatırım aracı çok kazandıracak

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş vatandaşların radarına takıldı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise altın fiyatları hakkında vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu. İşte İslam Memiş'in kritik açıklamaları...

Ekonomi 14.03.2023, 11:19
Abone ol
İslam Memiş'ten dengeleri sarsan yorum! 'Bunu yapan paraya para demeyecek' diyerek açıkladı! O yatırım aracı çok kazandıracak

Altın fiyatlarında hızlı yükseliş başladı. Vatandaşlar altın yatırımı yapmak için fiyatları takip ediyor. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise 'O seviyeyi görünce bu yıl için işi bitirmeli' diyerek vatandaşlara uyarıda bulundu. 

SEÇİMLER ÖNEM ARZ EDECEK 

Piyasaları değerlendiren İslam Memiş, Türkiye için seçimlerin kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti. Özellikle FED'den gelen açıklamaların önemli bir etkiye sahip olduğunu ifade eden Memiş, şunları söyledi:

Ekonomi çift şeritli bir yoldan ilerleyecek. Türkiye olarak yurt içini ayrı, yurt dışını ayrı takip edeceğiz. Türkiye'yi seçim gündemi, dünyayı Fed'in açıklamaları ve kararları etkileyecek.

Bu hafta için emtia fiyatlarında bir yükseliş dolarda bir gerileme olacağını öngörmüştük ama Fed Başkanı Powell'ın yaptığı açıklamalar piyasaları ters köşeye yatırdı. Güvercin tonda açıklamalar bekleniyordu ancak böyle olmadı. Şahin tonda açıklamaları sonrası dolar endeksi 105.68 seviyesine kadar yükseldi. Muhtemelen de yukarı yönlü hareketlerini de devam ettireek. Paritelerde ve emtia fiyatlarında düşüşler gördük. Benim aldığım izlenim şu: Fed muhtemelen farklı bir politika belirledi kendine. Faiz artırım politikasında bir değişiklik yok aslında. 25 baz puan 25 baz puan Nisan ve Mayıs toplantılarında 2 kez faiz artırımı yapacak. Tekrar haziran ayında kendini kenara çekecek. Ancak bu sefer söylemlerle piyasayı baskılayan yönlendiren bir Fed karşımızda olacak.

FED'İN KARARLARI ALTINI DERİNDEN ETKİLEYECEK 

ABD Merkez Bankası'ndan (FED) gelecek olan kararların altın ve gümüş fiyatlarını derinden etkileyeceğini belirten İslam Memiş, enflasyonda büyük bir düşüş olmayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

5 yıl önce de aynı politikayı görmüştük Fed tarafında. Enflasyonla mücadelede enflasyon beklenen seviyeye gerilemedi. Tabi Fed'in açıklamalarının yanında bu tür endişeler de piyasalar tarafından fiyatlanıyor. Jeopolitik risklerde de biten, sonlanan bir durum yok. Özellikle yaz aylarında gıda fiyatları ve kuraklıkla ilgili bir endişe de var. Fed'in işi kolay değil. Rezerv tarafındaki genişlemeci politikaların yanında bütçeyle ilgili altyapı çalışmalarında Fed'in biraz daha zorlandığını gözlemliyoruz. Totalde bakıldığında küresel çapta ekonomilerde işlerin pek de istenildiği gibi gitmediğini bize işaret ediyor bu gelişmeler.

Belirsizliğin ön planda kaldığını düşünüyorum. İşler çok da kolay değil. Fed endeksiyle dolar endeksinde bir yükseliş öngörüyorum tabii ki ama doların küresel piyasalarda değer kazanması çok da olumlu bir şey değil. Çok güçlü bir dolar ne Fed'in ne de diğer merkez bankalarının işine gelmeyecektir. Sürekli faiz artırımı politikasında değişikliğe gidilmesi yönünde Dünya Bankası uyarılarda bulunuyor. Piyasalar Haziran'a kadar Fed odaklı bir süreç geçirecek ancak yaz aylarında beklendiği gibi enflasyonda büyük bir düşüş olmayacağını tahmin ediyorum.

BU YIL İÇİN İŞİ BİTİRMELİ 

Diğer yandan 'O seviyeyi görünce bu yıl için işi bitirmeli' diyen Memiş şu sözleri kaydetti: 

Altın ve gümüş tarafındaki bu düşüşler yatırımcısı için fırsat. Makas aralığı yüksek olduğu için sert düşüşler yatırımı artırmak için fırsat sunuyor. Fiyatın düşmesi olumlu, fiyatın yükselmesi yatırımcısı için olumsuzdur.

Teknik olarak gram altın yatırımcısı şunu takip etmeli. Ons nereye altının gram fiyatı oraya. 1814 dolar seviyesinde ons altın vardı. Destek 1830 direnç 1880 dolardı. Bu bant aralığını takip ediyorduk Fed açıklamasına kadar. Haliyle takip edeceğimiz destek seviyesi 1780, direnç seviyesi ise 1830 dolar oldu. Ons altın 1800 dolar seviyesinin altına inince bence orada bu yıl için işi bitirmeli. Çünkü 2000 dolar seviyesi yıl sonucu için beklentimiz halen devam ediyor. 1800 dolar altına indiğinde elinde dolar olan ya da TL ile gram altın alacak olanlar almalı. Bana soruyorlar bedava diyorum. Neden, Fed baskılıyor, dolar baskılıyor. Bunlar rahat bıraktığında gerçek fiyatı görelim o zaman. Baskı kalktığında gerçek değerini zaten göreceğiz

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!