banner2

İslam Memiş gram altında son uyarıyı yaptı! Cebinizde 100 lira varsa bile bunu yapın

ABD'nin dev bankalarının birer birer iflas etmesinin ardından altına talep arttı. Finans Analisti İslam Memiş ise yeni iflasların meydana gelebileceğine dikkat çekti ve yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu. İşte, detaylar...

Ekonomi 16.03.2023, 10:54 16.03.2023, 11:57
Abone ol
İslam Memiş gram altında son uyarıyı yaptı! Cebinizde 100 lira varsa bile bunu yapın

Silicon Valley ve Signature Bank'ın birer birer iflas etmesinin ardından ABD yönetiminin yaptığı güven artırıcı açıklamalara rağmen, banka hisseleri dünya çapında değer kaybetti. Geçtiğimiz günlerde, ABD’de enflasyonda görülen düşüşle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentileri öne çıkmış, bu durum ABD tahvil faiz oranlarındaki gerilemeye neden olmuştu. Buna bağlı olarak altının ons fiyatında yükseliş görülmüş ve 1925 seviyesine kadar yükselmişti.

2008'DEN BU YANA EN BÜYÜK İFLAS

Silicon Valley Bank (SVB), daha sonra 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurdu. Bu yüzden bankanın hisseleri cuma yüzde 60’ın üzerinde düştü. Bazı girişim sermayesi yatırımcıları da şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye edince kayıplar derinleşti ve hisse işlemleri askıya alındı. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) yaşanan gelişmeler üzerine SVB’ye kayyum atadı. Bu, 2008’deki Washington Mutual’ın iflasından sonraki en büyük batık olarak kayıtlara geçti.

YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

ABD’de irili ufaklı 4 bine yakın banka bulunuyor. Yaşanan gelişmelerin ardından mudiler paralarını almak için banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturunca, bunun zincirleme etki yaratabileceğinden endişe edilmeye başlamış ve gözler ABD’deki düzenleyici kurumlara çevrilmişti. Bu konuda atılacak adımlar beklenirken ABD’den ikinci bir iflas haberi geldi. SVB’nin ardından New York merkezli Signature Bank’e de kayyum atandığı bildirildi.

ABD bankalarındaki bu değer kaybından sonra altın fiyatları yükselmeye başladı. Finans Anallisti İslam Memiş, altın piyasasının yükselişi ile ilgili Posta'ya konuştu ve altının jeopolitik krizlere ve son gelişmelere oldukça tepki veren bir yatırım aracı olduğunu belirtti.

1 haftalık süreç içerisinde altının ons fiyatının 1807 dolardan 1925 dolara yükseldiğini söyleyen Memiş, 118 dolarlık yükselişin devam edeceğini söyledi.

İSLAM MEMİŞ'TEN KRİTİK UYARI

Yaz aylarına doğru ons altında 2000 dolar üzerine ataklar beklendiğine dikkat çeken Memiş, piyasalardaki belirsizliğin devam ettiğini, farklı bankalardan da iflas haberlerinin gelebileceğini belirtti.

Memiş, ABD’nin enflasyonla mücadele konusunda zorlandığını işaret ederek Fed’in faiz indirimine yöneleceğini ifade etti. Fed’in uyguladığı altın ‘ambargo’sunun sona ermesiyle birlikte fiyatların daha da yükselmesinin beklendiğini belirten Memiş, ons altındaki yükselişin gram altında ekranlara 78 lira yükselişle yansıdığını söyledi.

1 hafta içerisinde 1100 liradan 1178 liraya yükselen altının Kapalıçarşı piyasasında 1195 liralara kadar yükseldiğini söyleyen Memiş, bu süreçte çok ciddi bir yükseliş yaşandığına dikkat çekti.

'HER DÜŞÜŞ BİR ALIM FIRSATI'

Memiş, gram altında dalgalanmalar olabileceğini ancak desteğin 1150 lirada olduğunu söyleyerek bu değerin ‘Yılın son düşüşü’ olacağını belirtti.

Öte yandan gram altının yaz aylarında yaşanması öngörülen ons fiyat artışı ile birlikte 1280 liralara çıkabileceğini berlirten Memiş, “Hiçbir şey için geç değil” ifadelerini kullandı.

Uzun vadeli yatırım olarak düşünüldüğü zaman günümüzdeki fiyatların ucuz olduğunu ifade eden Memiş, “Her düşüş bir alım fırsatıdır. Bu fırsatları değerlendirmek lazım” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!