banner2

İslam Memiş düğün sezonu öncesi uyardı: Bozdurmak için acele etmeyin! Gram altın bu tarihte 1550 TL olacak!

Yatırımcıların fiyatlarını yakından takip ettiği altın rekordan rekora koşmaya devam ediyor. 1.300 TL seviyelerine çıkan gram altın, serbest piyasada 1.380 TL'ye kadar yükseldi. Gramda, 1.500 - 1.600 TL seviyelerinin görüleceğini belirten uzmanlar, ekran ve Kapalıçarşı fiyatı arasındaki farkın 150 TL'ye kadar çıktığını söyledi. Uzmanlar, düğün hazırlıkları nedeniyle kuyumcularda hareketlilik yaşandığını belirtiyor. 

Ekonomi 02.06.2023, 11:41
Abone ol
İslam Memiş düğün sezonu öncesi uyardı: Bozdurmak için acele etmeyin! Gram altın bu tarihte 1550 TL olacak!

Gram altın fiyatı yükselmeye devam ediyor. Altının ons (31.1 gram) fiyatı, ABD’de borç limiti anlaşmasının onaylanması ve ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği beklentisiyle geçen haftaya göre düştü. 

Böylece ons altın, geçtiğimiz hafta 1.977 dolara kadar çıkmışken, bu hafta 1.960 doların altına indi. Fakat yurtiçinde dolar/TL’deki artışa bağlı olarak gram, ekranda 1.322 liraya çıktı.

"SERBEST PİYASA RAKAMINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN"

Posta'nın haberine göre: Ekran ve serbest piyasa arasındaki fiyat farkına vurgu yapan uzmanlar, “Gramda ekran fiyatıyla Kapalıçarşı fiyatı arasındaki makas bir hayli açıldı. Bu nedenle ekrandaki rakamı değil, serbest piyasa fiyatlarını göz önünde bulundurun” diyerek vatandaşı uyardı.

150 LİRALIK FARK OLUŞTU

Ons altının yatay seyretmesine rağmen gramın yükselmeye devam ettiğini vurgulayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Bunda yurtiçinde doların yükselmesinin etkisi var. Aslında manipülatif bir hareket olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü gram altın 1’inci tur seçimlerinden önce yani 12-13 Mayıs gibi doların yükseleceği beklentisiyle serbest piyasada 1.516 lirayı gördü. Daha sonra 1.300 lira seviyelerine geriledi. Ancak bu rakam da gerçekçi değil. Bankayla serbest piyasa arasındaki fark neredeyse 150 liraya çıktı. Şu an Kapalıçarşı’da gram altın 1.380 lira seviyelerinde” dedi.

SATMAK İÇİN ACELE ETMEYİN

İslam Memiş, elinde altını olan ya da altın almak isteyen vatandaşlara şu önerilerde bulundu:

“Gram altında artık 1.350-1.400 lira arası bir seyir bekliyorum ve 1.300 liranın altına düşeceğini sanmıyorum. Ancak haziranın ortalarında ons altındaki düşüşe paralel gram da biraz gevşeyebilir. Bu noktada vatandaşlar altın alımı yapabilir. Elinde altını olanlar ise eğer ihtiyacı yoksa bozdurmak için acele etmesin. Yaz aylarında gram altının 1.550 lira seviyelerine yükseleceğini düşünüyorum.”
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!