İslam Memiş altının kaç TL'yi göreceğini resmen açıkladı!

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altında 1450 TL seviyesinin görüleceğini ancak alım yapmak için 900 TL'nin alt seviyesinin hedeflenmesini gerektiğini söyleyerek yatırımcıya önemli uyarılarda bulundu.

Ekonomi 17.03.2022, 12:27
İslam Memiş altının kaç TL'yi göreceğini resmen açıkladı!

Yaptığı altın ve dolar tahminleriyle adından sıkça söz ettiren ve tahminlerini büyük oranda tutturan İslam Memiş, Fed'in faiz kararı sonrasında piyasalarda neler olacağını açıkladı. Dolar, altın ve kripto parada beklenen seviyeleri de söyleyen Memiş, açıklamasında şunları kaydetti:

FED faiz artırımı beklenti doğrultusunda oldu. Piyasalara rakamsal anlamda fazla yansıma olmadı çünkü beklenti gerçekleşti. Emtia (altın ve gümüş) fiyatlarının son 3 haftadır yatırımcı için yüksek seviyede olduğunu ifade etmiştim. Düşüş trendi bu hafta başladı. Altın ve gümüşteki bu geri çekilmenin ben 1-2 hafta daha süreceğini tahmin ediyorum.

'ALTIN 850 LİRAYA İNEBİLİR'

Piyasalarda fırsatlar hiç bir zaman bitmeyecektir. Ben bu yıl gram altında 1450 lira seviyesini bekliyorum. Bugün için 900 lira seviyesi. Kısa vadede düşüşlerin devam edeceğini tahmin ediyorum. 880-870 lira belki 850 lira seviyesine kadar gerileyebilir. İşte buralarda TL'de kalmış olanlara, düğün yapacaklara, altın borcu olanlara alım fırsatı verecek. Kalıcı mı peki değil.

'YIL SONU ALTIN 1450 TL OLACAK'

Altın ve gümüşteki orta ve uzun vadedeki beklentilerim yine pozitif yönde. 2022 yılı analiz raporumda gram altın fiyatını 1450, ons tarafında 2150 dolar, gümüşün gram fiyatını 20, ons tarafında 40 dolar öngörümü paylaşmıştım. Bu öngörülerimde herhangi bir değişiklik yok. Ben bu yıl bu zirveleri bekliyorum. 2022 yılı çok karışık olacak : Zaman zaman sert bir şekilde dalgalanan bir piyasa var. Arkadaşlar 2022 yılı oldukça kafa karışıklığı, oldukça problemli bir yıl olacak. O yüzden varlıklarınızı çeşitlendirin. Sepet uygulamasıyla farklı enstrümanlara yatırım yapın. Orta ve uzun vadeli yatırımcı olursanız çok isabetli olur. Çünkü 2022 yılı bayağı karışık bir yıl olacak. Daha bu yılın ilk çeyreğinde Rusya operasyonu ile çok karışık bir yıl olacağı sinyalini almış olduk.

'2022 YILINDA ALTIN VE KRİPTO PARALAR YARIŞACAK'

2022 yılında altın gümüş ve kripto paralar bildiğin yarışacak. Çok kafa karışıklığı olduğu için birbirleriyle yarışarak bu süreci tamamlayacaklar. Çünkü sadece FED'e odaklanmadı. Bir yandan enflasyon da var ve dünya ekonomilerini ciddi anlamda rahatsız ediyor. Küresel daralma çok önemli bir etkiye neden oldu. Dünya genelinde güvenli limanlara talep artıyor. Genele baktığınızda jeopolitik risklerden dolayı altın ve gümüş gibi değerli limanlara kaçış oldu. Kripto paralar ne olur? : Enflasyon fiyatlaması bana göre kripto paralarda daha başlamadı. O yüzden geniş bant aralığına odaklanmanız gerekiyor. Çünkü gelen haber akışları o kadar karışık ve gelen seri ki piyasada fiyatlamalar buna yetişemeyecek gibi. O yüzden 32 bin 52 bin dolar bitcoin tarafında bu geniş bant aralığını takip etmek iyi olur.

DOLAR 20 TL OLUR MU?

FED kararı sonrası dolar tarafında bir problem yok. Piyasaların beklentisi karşılandığı için herhangi bir fiyatlama olmadı. FED aylar öncesinden piyasaya açıklamalar yapıyor bu güçle alakalı bir şey. Belirsizlik yok. FED'in faiz artırımı piyasalar tarafından satın alınmış olsa da şu anda sürpriz yok. Bence dolar tarafındaki beklentileri çok yukarıya çıkarmamak lazım. İçerde de Türkiye'nin kendi hikayesi var. Dolar 20 lira olur mu? : Seçim sürecinde olan bir Türkiye var. Kur atakları istemeyen bir para politikası var karşımızda. Dolar kuru 15 liraya yaklaşınca bazı mecralarda dolar kuru 20 lira olacak beklentisine giren insanlar olduğunu gözlemledim. Bence bu konuda insanlar duyguları ile değil mantıkları ile hareket etmeliler. Çünkü yine üzülebilirler. Burada hükümetin kur ataklarına çok da müsade etmeyeceği bir politikası var. Ben dolar kurunda tekrar düşüş trendinin devam edeceğini tahmin ediyorum. Dolar ve euro kurunda çok yüksek beklentileri varsa çok beklenti içine girmemek gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!