İŞKUR'dan milyonlarca vatandaşa müjde! Günlük 82 TL ödeme yapılacak! Bunu yapan herkes yararlanabilecek

İŞKUR'dan iş arayan vatandaşlar için yeni fırsat geldi. 15-60 yaş arası katılımcılara işbaşı eğitim programıyla ödeme yapılıyor. İŞKUR tarafından prim gününe göre 10 aya kadar maaş ödenirken işbaşı eğitim programlarıyla yeni destekler sağlanıyor. İşte desteğin detayları...

Ekonomi 20.05.2022, 11:47
İŞKUR'dan milyonlarca vatandaşa müjde! Günlük 82 TL ödeme yapılacak! Bunu yapan herkes yararlanabilecek

Türkiye İş Kurumu işinden ayrılmış olan vatandaşlara önemli imkanlar sunuyor. Bir yandan yeni iş ilanlarıyla kişileri buluşturan kurum öte yandan işbaşı eğitim programıyla işinden ayrılan vatandaşların istihdam edilmesine büyük katkıda bulunuyor. İki destekten aynı anda faydalanma imkanı da var. Öte yandan işsizlik maaşıyla 10 aya kadar işinden ayrılmış vatandaşlara maaş ödemesi veriliyor.

İŞ ARAYAN STATÜSÜNDEKİ KATILIMCILARA GÜNLÜK 163,59 TL CEP HARÇLIĞI ÖDENECEK

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden iş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 TL, geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 179,95 TL cep harçlığı ödenmektedir.

Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından program süresince karşılanmaktadır.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

İşbaşı eğitim programlarına başvuru şartlarını sağlayan tüm vatandaşlarımız, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR E-Şube üzerinden başvuruda bulunabilmektedirler.

BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak,

Emekli olmamak,

Programa başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak,

Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak,

Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!