banner2

İş görmezlik parası, doğum parası, çocuk yardımı, emzirme parası yardım ödeneklerine zam! Devlet kesenin ağzını açtı: İki yıl boyunca ödenecek!

Devlet tarafından yeni doğum yapmış annelere destek olmak için ödemeler yapılıyor. Asgari ücrete yapılan 2023 ara zammı ile doğum parası, emzirme ödeneği, çocuk yardımı gibi kalemlere zam yapıldı.

Ekonomi 20.11.2023, 17:48 20.11.2023, 22:52
Abone ol
İş görmezlik parası, doğum parası, çocuk yardımı, emzirme parası yardım ödeneklerine zam! Devlet kesenin ağzını açtı: İki yıl boyunca ödenecek!

Çalışan kadınlar doğum sonrası işlerinden ayrılmak zorunda kalıyor. Ancak sosyal haklarından çoğunun bilgisi yok. Yeni doğum yapmış annelere devlet destekte bulunuyor. Çalışan kadın doğum izninde olduğu dönemde işgöremezlik ödeneği ile devletten maaşını alıyor. Hatta çoğul gebelik yapan kadınlar iki yıl boyunca aylık olarak yardımdan faydalanabiliyor. 

ÖDENEKLERE NEREDEN BAKILABİLİR? 

Ödeneklerin yatıp yatmadığı ‘turkiye.gov.tr’ den bakabilirsiniz. E-devlet üzerinden 'Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama' kısmından IBAN numaranızı belirtirseniz direkt ödemeler hesabınıza yapılır. Yoksa PTT'den kimliğinizi ibraz ederek alabilirsiniz. 

ANNELER HANGİ ÖDEMEDEN FAYDALANABİLİR? 

İŞGÖREMEZLİK PARASI (DOĞUM RAPOR PARASI); doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanır. İkiz ve üçüz olunca bu süreye 2 hafta daha katılıyor. 

DOĞUM YARDIMI: Annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın doğum parası veriliyor. İlk çocuk için 300, ikinci için 400, üçüncü ve sonrakilere de 600 lira ödeniyor. Doğum yardım parasını almak için bebeğinizin doğum belgelerini hastaneden aldıktan sonra Kaymakamlığa başvurmanız yeterli. 

EMZİRME ÖDENEĞİ: Emzirme ödeneği almak için de kadının çalışıyor olması gerekiyor. Çalışmıyorsa eğer çalışan eşine ödeme yapılıyor.2023 yılı için belirlenen tutar 520 lira. 

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI: En fazla 24 ay verilen ‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!