banner2

İran'daki teknik arıza sonrası Türkiye'den kritik adım! 4 milyon metreküp gaz geliyor

İran'daki teknik arıza sebebiyle Türkiye'ye gaz akışının durdurulması sonrası Türkiye'den kritik bir adım geldi. SOCAR Enerji Ticaret AŞ, şubatta Ardahan'daki Türkgözü giriş noktasından günlük 4 milyon metreküp spot boru gazı getirecek.

Ekonomi 26.01.2022, 15:23 26.01.2022, 16:53
Abone ol
İran'daki teknik arıza sonrası Türkiye'den kritik adım! 4 milyon metreküp gaz geliyor

İran'ın teknik arıza gerekçesiyle 20 Ocak itibarıyla Türkiye'ye gaz girişini durdurması nedeniyle ve hava şartlarından dolayı konut tüketiminin rekor seviyeye ulaşması dolayısıyla artan talebi karşılamak için sanayi ve doğal gaz santrallerinde kısıtlamaya gidildi.

TÜRK AKIM BORU HATTINDAN 44 MİLYON METREKÜP GAZ İTHAL EDİYOR

Türkiye hali hazırda TürkAkım boru hattı üzerinden günlük 44 milyon metreküp ve Mavi Akım üzerinden günlük 47 milyon metreküp gaz ithal ediyor.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı üzerinden ise günlük 17,3 milyon metreküp tam kapasite gaz girişi sağlanıyor.

GÜNLÜK 4 MİLYON METREKÜP GAZ GETİRİLECEK

Bugün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan spot boru gazı ithalatına hak kazanan SOCAR Enerji Ticaret AŞ, şubatta Türkgözü giriş noktasından günlük 4 milyon metreküp gaz getirecek.

GÜNLÜK AKIŞ MİKTARI 28 MİLYON METREKÜPE ÇIKACAK

Öte yandan, İran'dan gaz akışının 31 Ocak'ta yeniden başlamasıyla bu kapasite daha da artacak. Söz konusu hattın tam kapasite çalışması durumunda günlük akış miktarı 28 milyon metreküpe çıkabiliyor.

Türkiye'de kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle artan taleple 19 Ocak'ta yaklaşık 288 milyon metreküp doğal gaz tüketilerek tüm zamanların rekoru kırılmıştı. Tüketimin hızla arttığı bu dönemde İran'dan gaz akışının kesilmesiyle arz-talep dengesizliği yaşanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!