banner2

İpotekli ev satılır mı? İpotekli ev satın alınır mı?

Ekonomi 08.02.2022, 18:12
Abone ol
İpotekli ev satılır mı? İpotekli ev satın alınır mı?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bu konuda kendi hayat standartlarına göre planlara kurmaya başladı. Ev satın almaya karar verdiğiniz süreçlerde en bilinen yöntemlerden biri olan krediye başvurma, faiz oranları ve geri ödemelerdeki artışlar sebebiyle sıfırdan almak istediğiniz evi ipotekli haline getirmeye başladı. Peki ipotekli ev satın almak mümkün mü? İpotekli ev satışının herhangi bir riski mevcut mu?

İPOTEKLİ TAPU SATILIR MI?

Ev sahibi olabilmek için bankalardan yüklü miktarda kredi çeken kişiler, kredileri çektikleri andan itibaren evlerini ipotek ettirmeye başladı. Hal böyle olunca evi ipotekli olan kişiler, evlerinin banka tarafından el konulmasını engellemek için, satma işlemine başvuruyor. Banka ipotek koymadan önce kişiler evi satmaya çalışıyor. İpoteği koyulan ev için küçük bir araştırma yapılması durumunda, evin ipotekli olduğu elbette kısa süre içerisinde belli oluyor. Dolayısıyla böyle bir yanıltıya gitmeden, evin ipotekli olduğu yasal kayıtlara geçilmesi gerekiyor. Satın alacak kişi için evin ipotekli olması bir önem arz etmiyor ise, ipotekli ev satmak mümkün.

İPOTEKLİ EV NASIL SATILIR?

Almak istediğiniz evi, ipotekli olup olmadığı yönünde yaptığınız araştırma sonucunda evin ipotekli olduğunu gördüğünüz halde yine de evi satın almak istiyorsanız, ev sahibiyle büyük bir plan kurmanız gerekiyor. Bankalar genellikle evin üzerine koydurttuğu ipoteği, verdikleri paranın tahsil edilmesine karşılık kaldırtabiliyor. Bu durumda evin sahibiyle, eski borcunu ödemesine yönelik bir anlaşma yaparak borcun ödenmesi durumunda, ipotekli evi satın alabilme durumu ortaya çıkıyor. Evin üzerinden ipotek kalkmadan evi satın almanız sizin için büyük bir risk oluşturabilir. Eski ev sahibin kredi borcunu yine aksatması durumunda, evin üzerindeki ipotek devam ederek almak istediğiniz evin ipoteğinin aynen kalmasına sebebiyet verebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!