banner2

İmar affı bekleyenler için flaş gelişme: Bakanlıktan aldığı bilgiyi duyurdu

İmar affı hayaliyle subasman üzerine çatı konduran fırsatçıların beklediği haberi Hürriyet yazarı Fatih Çekirge duyurdu: "İmar affı çıkacak mı?"

Ekonomi 26.11.2022, 12:03
Abone ol
İmar affı bekleyenler için flaş gelişme: Bakanlıktan aldığı bilgiyi duyurdu

Hükümetin çok yakında imar affı çıkaracağı yönündeki dedikodular, ev yapmaya uygun olmayan arazilere subasman ve çatı konduran fırsatçıları heyecanlandırdı. 

Pek çok turizm beldesinde, uydudan ev gibi görünen fakat sadece çatıdan ibaret olan yapıların varlığı haberlere konu olmuştu. 

Hükümet yetkilileri ve bürokratlarla konuşan Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, son yazısında 'imar affı' konusunu ele aldı. 

"Milyonlarca dolarlık rant için 'imar affı' bekleyenler... İmar affı geliyor diye cennet kıyılarımıza sahte çatılar koyan dolandırıcılar... İnşaat izni olmayan tarlaları alıp imar affı bekleyen kurnazlar... İmar affı sorusunun cevabını almak için bu yazıyı başından sonuna kadar okusunlar" diyen Çekirge, hükümetin imar affının tersine, cennet gibi koyları ve denizleri korumak için çalıştaylar düzenlediğine dikkat çekerek, hükümetin gündeminde af gibi konunun gündemde olmadığını duyurdu. 

BAKANLIĞIN BÖYLE BİR TALİMATI YOK

Kabineye yakın kaynakların imar affı konusunu tümden yalanladığını, hatta 'ilk ağızdan' bilgi aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu yönde verilmiş bir talimatı bulunmadığını yazan Çekirge, "Yani imar affı yok. Bakanlık buna karşı. Hangi bürokratla konuşsam, ormancısından çevrecisine kıyılardaki bu imar affı vurgununa karşı..." ifadelerini kullandı. 

Çekirge'nin bilgi aldığı kaynaklara göre, denize sıfır koylarda kaçak olarak villa inşa edenler tespit edilip üzerlerine gidiliyor, bu yapıların yıkılmasına karar veriliyor ancak kaçak yapılar tam yıkılmak üzereyken 'bölge idare mahkemeleri' imdada koşuyor. 

Yıkımı yargı müdahalesiyle durduran kaçak yapının sahibi böylelikle 'imar affı'nın çıkmasını beklemeye başlıyor ve zaman kazanmış oluyor. Bu tür kaçak yapıların sahipleri, imar affı çıkacağı yönünde dedikodular çıkarıp bürokrasiye de baskı yapıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!