İkinci el araba alacaklara yılın müjdesi! Otomobil fiyatlarında rekor düşüş başladı

ÖTV düzenleme yetkisinde yaşanan değişiklikte indirim beklentisi kısa sürede ikinci el araçların fiyatlarına yansıdı. Araç sahipleri 350 bin TL bandındaki araçlarda 10-15 bin TL civarında indirime gitti.

Ekonomi 10.08.2022, 12:30
İkinci el araba alacaklara yılın müjdesi! Otomobil fiyatlarında rekor düşüş başladı

ÖTV'de verilen indirim sinyali ikinci elde otomobil fiyatlarını aşağı çekti. 

“Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yapılan düzenlemeye istinaden, ÖTV tebliğindeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi. Böylece motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırılabilmesi ya da sıfıra indirebilmesi yetkisi Cumhurbaşkanı'na geçti.

30-40 BİN TL İNDİRİM GELDİ 

Olası bir düzenleme ile sıfır km araçların fiyatlarını düşecek olması, ikinci el piyasasında fiyat düşüşlerine sebep oldu. Otomobili yatırım aracı gören vatandaşlar ve bayilerden sıfır araç çeken galericiler fiyatları indirmeye başladı. İkinci el araç satışı yapılan internet sitelerinde ilandaki araç fiyatlarının düşüşe geçtiği görüldü. Daha önce bin lira indirime bile yanaşmayan bazı araç sahipleri 350 bin bandındaki orta segmentte 10-15 bin, 1 milyon lira bandındaki lüks segmentte ise 30-40 bin liraya yakın indirime gitti.

Fiyatlarda düşünün sürmesi beklenirken, vatandaşlar yapılacak düzenlemenin tutmasın ve fırsatçıların önünün kesilmesi için bazı kısıtlamaların da beraberinde getirilmesini istiyor. Söz konusu beklentide 3 ana başlık öne çıkıyor: 

  • Otomobil bayileri ikinci el satışı yapmasın: Döviz kurunun hareketliliğini fırsata çeviren bazı bayiler, beklettiği otomobilleri kendi ikinci el şirketine satıp, plakayı taktıktan sonra yine piyasa fiyatının üstünde vitrine koyuyor. Bu da ikinci el araba fiyatlarının, “bulunamayan sıfırdan” pahalıya satılmasını beraberinde getiriyor.
  • Bayilerin galericilere sıfır km otomobil satışı yasaklansın: Mevcut durum, plakası takılmış ikinci el otomobilin bayideki liste fiyatından 80-100 bin lira daha pahalıya satılmasına ve fiyatların sürekli yükselmesine neden oluyor. Tüketiciler, otomobil piyasasındaki fiyat şişkinliğinin önlenmesi için bunun mutlaka yapılması gerektiği görüşünde.
  • Aksesuar dayatması vatandaşa ekstra maliyet çıkartıyor: Sıfır km araç almak isteyen vatandaşa, “otomobil dışında faturalandırılan” ve 30-40 bin lira farka neden olan aksesuar paketi dayatılmasın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!