İkinci el araba alacaklara kötü haber! Fiyatlar rekora koşuyor

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala ikinci el araç piyasasında hareketlilik başladı. Araç üretiminde ve tedarikinde yaşanan aksamaların devam etmesi ikinci el otomobil piyasasını yükseltmişti. Bayram hareketliliği de buna katılınca fiyatlar zirveye ulaştı. Sektör temsilcileri ise fiyatların daha da yükseleceğine dair uyarıda bulundu.

Ekonomi 28.06.2022, 16:38
İkinci el araba alacaklara kötü haber! Fiyatlar rekora koşuyor

Kurban Bayramı için sayılı gün kalmışken araç piyasasında hareketlilik artmaya başladı. Zaten yüksek olan ikinci el araç fiyatları bayram hareketliliği ile iyice artmaya başladı. 

Konuyla alakalı Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç değerlendirmede bulundu. 

Erkoç, yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın ilk 5 ayında 1 milyon 772 bin 105 adet olarak gerçekleşen ikinci el otomobil pazarının, bu yılın aynı döneminde 2 milyon 456 bin 879 adet olduğunu anlattı.

TALEBİN VE MALİYETİN AYNI ORANDA ARTMASI FİYATLARI ARTIRDI 

Sıfır araç üretim ve tedarikinde yaşanan sıkıntıların talebi ikinci ele kaydırdığını, tüketicilerin, bayramın da yaklaşmasıyla ikinci ele yöneldiğini ifade eden Erkoç, artan talep ve yükselen maliyetlerle otomobil fiyatlarının da yükseldiğine dikkati çekti.

'FİYATLAR DAHA DA YÜKSELECEK'

Erkoç, son 6 aydır piyasanın oldukça hareketli olduğuna ve satışların hızlı şekilde sürdüğüne işaret ederek şunları kaydetti:

Araç üretiminde ve tedarikinde yaşanan aksamaların devam etmesi ikinci ele olan talebi artırırken yaz mevsiminin gelmesi ve Kurban Bayramı'nın yaklaşması piyasayı daha da hızlandırdı. Ancak fiyatların neredeyse gün içerisinde yukarı yönlü değişmesi piyasayı olumsuz yönde etkiliyor. Sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntılar çözülmeden ikinci el fiyatlarının düşeceğini düşünmüyoruz. İkinci el şu an daha çok yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini düşünüyoruz. Şu an piyasada araç bulmakta zorlanıyoruz. O yüzden vatandaşlarımıza otomobil ihtiyaçları varsa bir an önce karşılamalarını tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımızı, her zaman olduğu gibi sağlam, güvenilir, kurumsal yerlerden alışverişlerini yapmaları ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!