banner2

İki bakanlıktan 84 milyona sosyal yardım desteği! 1366 TL ödenecek

Dar gelirli vatandaşlara müjdeli haber duyuruldu. Hükümet enerjiden eğitime kadar birçok sosyal yardım projesinin kapsamını genişleterek yardım miktarlarını artırıyor. Yeni düzenleme ekim ayındaki Kabine toplantısının ardından açıklanacak.

Ekonomi 07.09.2022, 14:43
Abone ol
İki bakanlıktan 84 milyona sosyal yardım desteği! 1366 TL ödenecek

Enerjiden eğitime kadar birçok sosyal yardım projesinin kapsamın genişletiliyor. 

NTV'nin haberine göre, yeni sosyal yardım kalemleri de uygulamaya girecek. Bu kapsamda ilk olarak eğitim hayatı devam eden çocuklar için ailelere nakit yardım yapılması planlanıyor.

İKİ BAKAN KONUYLA İLGİLİ TOPLANTI YAPTI 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dün biraraya geldi. İki bakan, sosyal yardımlarla ilgili mevcut durumu gözden geçirip yeni dönemde uygulanacak sosyal yardım politikasını değerlendirdi.

SÜBVANSİYONLAR DEVAM EDECEK 

Şu ana kadar 200 milyar lirayı aşan bir enerji sübvansiyonu yapıldı. 5 milyona yakın ailenin 30 milyar liraya yakın icralık borcunun tasfiyesine ilişkin plan açıklandı.

Doğalgazda konutlar için yüzde 80’i aşan sübvansiyonun devam edeceği açıklandı. Bu yıl yapılan sosyal yardımlar, 145 milyar lirayı aşarak bütçeden yüzde 5,1 oranında paya ulaştı.

FATURA DESTEĞİ GENİŞLETİLECEK 

Dün yapılan toplantıyla sosyal destek paketinde hem mevcut uygulamaların geliştirilmesi hem de yeni sosyal destek uygulamalarının eklenmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, enerji destekleri artacak. Desteklerden yararlanan nüfus sayısı da artacak. Destek miktarı da yükselecek.

HANELERE ENERJİ DESTEĞİ VERİLECEK 

Halen konutlarda doğalgaz faturası için en düşük 450 lira ve en yüksek 1150 lira ödeme yapılıyor. Doğalgaz faturası desteği, yılda iki kez sağlanıyor. Doğalgaz desteği, şubat ayında ilk etapta 203 bin aile ile başladı.

Elektrik desteği ise 216 liraya kadar veriliyor. Elektrik desteğinden yararlanan aile sayısı, bu yıl içinde 2,1 milyondan 4 milyona çıktı.
Böylece hanelere enerji desteği bin 366 liraya kadar çıkıyor.

Yapılacak yeni düzenlemeyle doğalgaz ve elektrik yardımından yararlanan aile sayısı artacak. Yardım miktarı da yükselecek.

EKİM AYINDA AÇIKLANACAK 

Sosyal yardım paketinin ayrıntıları ekim ayındaki kabine toplantısında açıklanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!