İhtiyaç ve konut kredisi faizleri düşecek mi? İşte vatandaşların aklındaki soruların cevabı

Merkez Bankası faizleri düşürdüğü halde özel bankalar ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi faizlerini indirmiyor. Aksine, kredilerde yüksek faiz vatandaşın belini büküyor. Peki, özel bankalarda faizler düşürülecek mi?

Ekonomi 11.01.2022, 12:26 11.01.2022, 12:30
Abone ol
İhtiyaç ve konut kredisi faizleri düşecek mi? İşte vatandaşların aklındaki soruların cevabı

Emlak365 özel haberi...Bankaların faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Kredi çekmek isteyen vatandaş yaşadığı mağduriyeti dile getirirken özellikle de konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin ödeyecekleri yüksek faiz dikkat çekiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri adeta ters teperken indirim beklenen faiz oranları düşmek bir yana resmen büyük bir patlama yaşadı. 

ÖZEL BANKALAR FAİZLERİ ABARTTI

Kamu bankaları tarafından uygulanan faiz oranları daha sınırlı kalırken özel bankalarda ise faiz oranlarında yaşanan yükseliş dikkat çekti. Vatandaş genel olarak yüksek faiz oranından şikayetçi olurken bir diğer şikayet konusu da yüksek faize rağmen kredi başvurusu yapmak zorunda kalan kişilerin onay alamaması yüzünden yaşandı. Yüksek kredi notu olan kişiler dahi sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlar ile kredi reddi aldıklarını açıklarken, Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç'ta sanayiciler olarak krediye ulaşmakta zorluk çektiklerini söyledi. 

250 BİN LİRA KONUT KREDİSİNE NE KADAR FAİZ ÖDENİYOR?

Yaşanan yükseliş vatandaşı isyan noktasına taşırken özellikle de konut kredisi çekmek zorlaştı. En yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 2.99 seviyesine ulaşırken bu oranla çekilen 120 ay vadeli 250.000 TL kredi paketinin aylık ödemesi 7 bin 699 TL ve kredi geri ödemesi ise 926 bin 764 liraya fırladı. Yani 250 bin TL kredi çeken vatandaşın bankaya ödeyeceği toplam faiz yükü 676 bin 764 liraya ulaştı. Bu da 250 bin lira kredi çeken birinin bankaya 2 katından bile fazla gaiz ödemesi anlamına geliyor. 

50 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ NE KADAR?

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerde yaşanan yükselişten mağdur oldular. En yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2,66 seviyesine ulaşırken bu oran üzerinden 36 ay vadeli 50 bin TL kredi hesaplama işleminde aylık taksit tutarı 2 bin 356 TL ve toplam kredi geri ödemesi ise 85 bin 86 TL olarak gerçekleşiyor. 50 bin lira kredi çekenlerin bankaya ödeyeceği toplam faiz 35 bin TL olarak gerçekleşiyor. 

KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Ekonomistlerin konu hakkındaki ortak görüşü tek başına Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinin yeterli olmayacağı, kredi faiz oranlarının düşmesi için enflasyon rakamlarının düşmesi ve kurun sabit tutulması gerektiği yönünde oldu. Yine bankaların son dönemde bilançolarını güçlendirmek ve TL ihtiyaçlarını karşılamak için mevduat faiz oranlarını yükseltemisinin de kredi faiz oranlarında artışa neden olduğu belirtiliyor. 

32 günlük mevduat faizi oranları yükselirken, en yüksek faiz veren banka da bu oran yüzde 22,50 seviyesine ulaşmıştı. Daha yüksek oranla para toplayan bankalarda borç verme faiz oranı olarak anılan kredi faiz oranları da bu nedenle otomatik olarak yükselmiş oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!