İcra borcu olanlar dikkat! Hükümet resmen düğmeye bastı: 10 milyon vatandaşın borcu silinecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu ve Ekimde Meclis'e gelmesi planlanan yeni düzenleme ile icra takibine konu 10 milyon dosya temizlenecek. 5.5 milyon vatandaş 30 milyar liraya yakın borç yükünden kurtulacak. İşte, AK Parti hükümetinin borç silme müjdesinin detayları...

Ekonomi 17.09.2022, 10:47 17.09.2022, 11:12
Abone ol
İcra borcu olanlar dikkat! Hükümet resmen düğmeye bastı: 10 milyon vatandaşın borcu silinecek

Dar gelirli vatandaşların küresel krizin yansımaları olan enerji fiyatlarındaki artıştan olumsuz etkilenmemesi için faturaların yüzde 80'ini sübvanse eden hükümet, yeni icra düzenlemesi ile 10 milyona yakın icra dosyasının da temizlenmesini sağlayacak.

Peki kimlerin hangi borçları silinecek?

10 MİLYON İCRA DOSYASI TASFİYE EDİLECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının ardından Genel Kurulun ilk gündem maddelerinden olacak yasa teklifi ile 2 bin liranın altındaki borçları kapsayan yaklaşık 10 milyon icra dosyası tasfiye edilecek.

BORÇLAR KAMU MALİYESİNDEN KARŞILANACAK

Destek paketi iki aşamalı olacak. Çalışmaya göre, 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacaklar gider gösterilerek vergiden düşürülebilecek ve böylece tasfiyeleri sağlanacak. Düzenlemenin kapsamında, gerçek kişilerin varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlara olan borçları bulunacak.

Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!