Hükümet dar gelirli vatandaş için düğmeye bastı! SGK aracılığıyla her ay 2345 TL hesaplara yatacak

Devlet, sosyal politikalar kapsamında hiç çalışmamış ve bu nedenle emekli olamayan, aynı zamanda engelli yakınının bakımını üstlenen kişilere düzenli maaş ödüyor. Peki, evde bakım yardımı nasıl alınır? Başvuru nasıl yapılır?

Ekonomi 09.05.2022, 10:25
Hükümet dar gelirli vatandaş için düğmeye bastı! SGK aracılığıyla her ay 2345 TL hesaplara yatacak

Ülkemizde 800 bin kişi 65 yaş aylığından, 530 bin kişi ise evde bakım yardımından yararlanıyor. Devlet sosyal politikaları güçlendirmek için her ay ilgili kişilerin hesabına para yatırıyor. Söz konusu yardımlar kapsamında yaşlılara 1084 TL, evde bakım üstlenen kişilere ise 2 bin 345 TL ödeme yapılıyor. 

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Yaşlılara yönelik verilen 1.084 lira maaştan (65 yaş aylığı) faydalabilmek için 3 şart bulunuyor. Bunlar; ‘yaş’, ‘gelir’ ve ‘sosyal güvence’. Yani 65 yaş dolmuş olacak, sosyal güvence (maaş, nafaka gibi) bulunmayacak. Bu yıl için hanedeki kişi başına gelir ise 1.416 liranın altında olacak. Asgari ücretteki artış, yaşlı maaşındaki gelir şartını da etkiliyor. Asgari ücretin artması birçok yeni kişiye maaş bağlanması anlamına geliyor. Maaş başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) yapılıyor.

GELİR DURUMU ÖNEMLİ Mİ?

Rapor dışında gelir durumu da önemli. Asgari ücretteki artış, evde bakım parası alacakların belirlenmesinde etkili oluyor. Bu nedenle 1 Ocak 2022 itibarıyla hanedeki kişi başına düşen gelirin 2 bin 835 liranın altında olması şartı aranıyor. Evde bakım parası için rapor almadan önce ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalı. Başvuru 30 gün içinde sonuçlandırılıyor. Ödeme sorgulaması, e-Devlet üzerinden ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’ yazılarak yapılabiliyor. ‘Aile Destek’ mobil uygulaması da bu anlamda kullanılabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!