Yandex Metrica

Hisseli tapusu olanlar dikkat! Bu detayı mutlaka kontrol ettirin: Gayrimenkullerinizi yok pahasına kaybedebilirsiniz!

Hisseli tapusu olanlar dikkat! Bu detayı mutlaka kontrol ettirin: Gayrimenkullerinizi yok pahasına kaybedebilirsiniz!

Türkiye’de hisseli tapuya sahip gayrimenkullerde sürekli sorunlar yaşanıyor. Hisse sahipleri arasında iletişimin olmaması durumunda gayrimenkul sahiplerinin malları yok pahasına satılabilir.

Ekonomi

29.02.2024, 00:36

Herhangi bir alakası olmamalarına rağmen hisse sahipleri, hisseli  tapulardan dolayı bir anda kendilerini mahkeme salonlarında bulabilir. Ekonomik güçleri fazla olmayan hisse sahiplerinin ellerinden gayrimenkulleri oldukça düşük bir bedelle satın alınabiliyor.

Dolar ve Euro güne nasıl başladı? İşte 1 Temmuz 2024 güncel fiyatlar Dolar ve Euro güne nasıl başladı? İşte 1 Temmuz 2024... Haberi Görüntüle

ŞUFA HAKKI GEÇERSİZ SAYILIYOR 

Hisseli tapularda hissedarların şufa hakkı olması yani ön alım hakkının bulunması esasında bir garanti görevi görüyor. Bu şekilde hissedarlar arasına üçüncü bir kişi katılamıyor. Bir hissedar hissesini üçüncü bir kişiye satsa da bu satış iptal edilip o hisse payı diğer hissedar tarafından satın alınabiliyor. Ancak şufa hakkı bir durumda devre dışı kalıyor.

Brent petrol fırladı: Depoları şimdiden doldurun! Dizel, motorin ve LPG'ye bir zam daha yolda Brent petrol fırladı: Depoları şimdiden doldurun! Dizel, motorin ve LPG'ye... Haberi Görüntüle

HİÇ TANIMADIĞINIZ  BİR KİŞİ GAYRİMENKUL ORTAK OLABİLİR 

Eğer hissedarlardan birisinin icra borcu varsa o zaman icra yoluyla bu hisse payı satılabiliyor ve diğer hissedarlar da icradan yapılan satışlarda şufa hakkını kullanamıyorlar. Bu şekilde hiç tanımadıkları bir üçüncü kişi ilgili gayrimenkule ortak oluyor. Buna yasal olarak bir şey yapılamazken asıl olay ise sonrasında yaşanıyor.

Türkiye'den dev nükleer enerji adımı: ABD ile görüşmeler başladı! Hedef 20.000 MW üretim kapasitesi Türkiye'den dev nükleer enerji adımı: ABD ile görüşmeler başladı! Hedef... Haberi Görüntüle

PAYLAŞIMLAR MAHKEME TARAFINDAN YAPILIR 

Üçüncü bir kişinin hisse payı ile ortak olmasıyla bazı durumlarda tüm hisse payını talep edebiliyor. Burada önemli olan çok kritik bir detay var. Eğer gayrimenkul ortaklar arasında mahkeme tarafından paylaştırılamıyorsa o zaman olay bir başka yere taşınıyor. Örneğin 3 hissedarın sahip olduğu bir ev eşit olarak bölünemiyor ve bu durumda da mahkeme paylaşım yapamayacaktır. Bu durumda ekonomik durumu güçlü olan tüm gayrimenkulü satın alma imkanı bulacaktır.

Otomobil alacaklar dikkat: Şimdi tam sırası! Bankalar kredi musluklarını sonuna kadar açtı Otomobil alacaklar dikkat: Şimdi tam sırası! Bankalar kredi musluklarını sonuna... Haberi Görüntüle

"YA AL YA VER"

Halk arasında “ya al ya ver” şeklinde bilinen izalei şuyu davası açılarak gayrimenkulün tamamı istenebilir. Bu durumda finansal olarak güçlü olan taraf diğer ortakların paylarını değerinin altında dahi satın alabilir. Böylece sadece önceki ortağın icra borcu nedeniyle diğer hissedarların da gayrimenkul payları değerinin altında bir fiyatla satılabiliyor. Bu duruma düşmemek için hissedarların hisse paylarının icra kanalıyla satışının engellenmesi ve gerekli kontrollerin sürekli olarak sağlanması gerekiyor.


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading