banner2

Hesaplarınızı kontrol edin! 2000 TL hesaplara geri yatacak: 1.5 milyon kişi parasını geri alacak

Pandemi döneminde salgının yayılması amacıyla tüm Türkiye genelinde gerçekleşen yasaklarda milyonlarca insana ceza kesilmişti. Bu kapsamda kesilen cezalar iptal edildi. Paralar hesaplara geri yatırılacak. İşte detaylar...

Ekonomi 02.06.2023, 17:32 15.06.2023, 12:02
Abone ol
Hesaplarınızı kontrol edin! 2000 TL hesaplara geri yatacak: 1.5 milyon kişi parasını geri alacak

Pandemi döneminde salgının yayılması amacıyla başlayan pandemi yasakları gereği maske takma zorunluluğu getirilmişti. Bu yasak kapsamında kurallara uymayan vatandaşlar para cezası ile cezalandırılmıştı. Daha sonra bu cezalara gelen af ile birlikte cezalar iptal edilmişti. Fakat cezasını ödeyenlerin parasının geri yatırılıp yatırılmayacağı hakkında net bir bilgi mevcut değildi. İşte bu karara ilişkin soru işaretleri giderildi.

CEZALAR İPTAL EDİLDİ

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen madde sayesinde, ödenen idari para cezalarınin geri alınabilmesi sağlandı. Salgın döneminde maske takmama, sokağa çıkma yasağını ihlal gibi nedenlerle 1 milyon 388 bin 865 kişiye ceza kesilmiş ve toplam 3 milyar TL tutarında ceza uygulanmıştı.

BİREYSEL BAŞVURU YAPILACAK

Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bu kararla birlikte vatandaşların ödedikleri cezaların geri alınabilmesi mümküm hale geldi. Ödenen cezaların geri ödenmesi için vatandaşlar bireysel başvuruda bulunmadı gerekiyor. Otomotik olaraqk geri ödeme yapılmayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!