banner2

Herkesin evinde bulunuyor! Bu cihazın fişini çekenin elektrik faturası yarı yarıya düştü

Elektriğe gelen zamların ardından tasarruf etmenin yolunu arayan vatandaşların sayısı oldukça artarken Enerji Verimliliği Uzmanı Altuğ Karataş herkesin evinde olan ve 'elektrik tüketim canavarı' olarak adlandırılan aletleri açıkladı ve elektrik tasarrufu sağlayabilmeleri için vatandaşlara ipuçları verdi. İşte, elektrik faturalarını yarı yarıya düşürecek yöntemler...

Ekonomi 28.10.2022, 15:26 28.10.2022, 16:03
Abone ol
Herkesin evinde bulunuyor! Bu cihazın fişini çekenin elektrik faturası yarı yarıya düştü

Peş peşe gelen elektrik zamlarının ardından elektrik faturalarından endişe eden vatandaşlar tasarruf etmenin yollarını artıyor. Vatandaşlar Enerji Verimliliği Uzmanı Altuğ Karataş, vatandaşları herkesin evinde yer alan 'elektrik tüketimi canavarı' aletler hakkında uyardı ve enerji tasarrufu sağlamada faydası olak ipuçları verdi. 

YENİ DOLAPLAR YARI YARIYA DÜŞÜRÜYOR

Evlerde en çok elektrik tüketen eşyalar hakkında bilgi veren Karataş şu şekilde konuştu:

Evde en yüksek elektrik tüketenler beyaz eşyalar. Evde en yüksek elektrik tüketen aletlerden birisi buzdolapları. Eski dolaplar yılda 700 kilovat elektrik tüketiyor. Yeni nesil a+ dediğimiz yüksek verimlilikli dolaplar ise; yılda 350 kilovat civarında elektrik tüketiyor. Eski dolapları yeni dolaplarla değiştirdiğiniz zaman elektrik tüketimi yarı yarıya düşüyor.

DÜŞÜK SICAKLIK YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLIYOR

Karataş sözlerine şu şekilde devam etti:

İkinci olarak bulaşık ve çamaşır makineleri ciddi oranda elektrik tüketiyorlar. Bulaşık ve çamaşır makinelerinde esas elektrik yıkama sıcaklığı ayarlanırken tüketiliyor. Elektrik ve çamaşır makinelerinde düşük sıcaklık ayarları kullanıldığı zaman yüzde 30 oranında elektrik tasarrufu sağlıyor. Onun için bulaşık ve çamaşır makinesinin dolu şekilde ve ekonomik programlarda çalıştırılması büyük tasarruf sağlıyor.

BUZDOLABINDAN 7 KAT FAZLA ENERJİ HARCIYOR

Banyo sonrası saç kurutma makinelerinin nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili bilgi veren Karataş, sözlerine şöyle devam etti:

Saç kurutma manikalarında saçın nemi alındıktan sonra kurutulması büyük tasarruf sağlıyor. Çünkü saç kurutma makineleri buzdolabından daha yüksek seviyede elektrik harcıyor. Aynı şey ütü içinde geçerli. Ütüler de buzdolabından 7 kat enerji harcıyor. Ütü kullanırken tasarruf etmek için içindeki suyu tam doldurmamak gerekiyor. Çünkü ütü enerjisini içindeki suyu buharlaştırmak için harcıyor. Bu nedenle az su kullanılması büyük tasarruf sağlıyor.

ELEKTRİK CANAVARI

Evlerde en çok elektrik tüketen aleti açıklayan Karataş, o aletin tasarruf ipuçlarını anlattı:

Esas elektrik canavarı ise; özellikle balkonsuz evlerde kullanılan kurutma makineleri olarak öne çıkıyor. Evlerin artık enerji canavarı çamaşır kurutma makineleri. Eğer çamaşırlarınızı çamaşır kurutma makinesi kullanarak kurutmayı tercih ederseniz; yüksek miktarda elektrik faturasını göze almanız gerekiyor. Eğer çamaşırlarınızı serme yöntemiyle kurutursanız hem elektrik hem de kış aylarında eviniz nem sağlayacağı için doğal gazdan tasarruf etmiş olursunuz.

YÜZDE 5 TARARRUF İÇİN BU YÖNTEMİ UYGULAYIN

 Elektronik eşyaların standby modunda elektrik harcamaya devam ettiğini ifade eden Karataş, "Elektronik eşyalar standby modunda elektrik harcamaya devam ediyor. Buna hayalet tüketim diyoruz. Bu gibi aletler için çoklu bir düğme alıp gece veya evde yokken kapatıldığı zaman yüzde 5 elektrik tasarruf sağlanabiliyor." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!