Yandex Metrica

Sitede Ara

Hem oturacak hem de 10000 TL maaşı var! Buna rağmen eleman bulamıyor: İşte o meslek grubu

Hem oturacak hem de 10000 TL maaşı var! Buna rağmen eleman bulamıyor: İşte o meslek grubu

Mücevher sektörü, çalışanlarına astronomik ücretler vermesine rağmen eleman bulmakta zorluk yaşıyor. Özellikle İstanbul'da cilacı, mumcu, kalıpçı, monturcu gibi alanlarda çalışacak kişiler için ilanlar açılıyor. İşte detaylar...

Ekonomi

10.03.2024, 22:16

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, mücevher sektöründe birçok pozisyon için en az 10 bin TL çalışan ödemesi yapıldığı halde eleman açığı bulunduğunu söyledi.

Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre; Mustafa Kamar, kuyumculuğun önü açık bir sektör olduğuna ve devletin stratejik sektörler arasına alması gerektiğine vurgu yaparken, ülke olarak ihracatın yüzde 50'sini Amerika, Dubai ve Irak'a yaptıklarını, ihracat pazarlarını 15-20 ülkeye çıkarma hedefinde olduklarını ifade etti.

Körfez'e açılan yol: BAE basınında dikkat çeken Türkiye-Suriye analizi: Hedef yeni ticaret güzergahları Körfez'e açılan yol: BAE basınında dikkat çeken Türkiye-Suriye analizi: Hedef... Haberi Görüntüle

MAAŞLARDA YÜZDE 100 ARTIŞ VAR

Mustafa Kamar, sektördeki eleman eksikliğine de işaret ederek, “Elemanlar gruplar halinde transfer oluyor. Maaşları iki katına çıktı. Cilacı, mumcu, kalıpçı, monturcu, hepsine ihtiyaç var. Maaşlarda yüzde 100 artış var. 6 bin üretici ve 35 bin perakendecinin faaliyet gösterdiği sektörde 300 bin kişi çalışıyor. Çalışan açığını kapatmak için de üretimi İstanbul dışına kaydırmak lazım. Kahramanmaraş’ta Kuyumcukent benzeri bir yer açıldı. İstanbul’da maliyet çok arttı, eleman bulmak zor. 10 bin TL maaşla çalışacak insan bulamıyoruz. Sektörün iki okulu var. Stajyerler işe başlasa da yetmiyor. Mesleki ve teknik liselerde tanıtım günleri düzenleyeceğiz.” dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading