Yandex Metrica

Sitede Ara

Haziran ayı kira artış oranı ne oldu, yüzde kaç 2024?

Haziran ayı kira artış oranı ne oldu, yüzde kaç 2024?

Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, Haziran ayı kira artış oranı da netlik kazandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan enflasyon kararı, kira artışlarını etkileyen 12 aylık TÜFE rakamlarını da belirginleştirdi.

Ekonomi

03.06.2024, 11:22

Mayıs ayı enflasyon verilerinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmasıyla birlikte, Haziran ayı kira artış oranı da netlik kazandı. Her ay enflasyon verilerinin duyurulmasıyla birlikte, ev ve işyeri sahipleri ile kiracıların gündeminde yer alan kira artış oranları, bu kez tekrar ön plana çıktı. Normal şartlarda Haziran ayı kira artış oranı, TÜFE'nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenecekti. Ancak, geçtiğimiz yıllarda hükümet tarafından getirilen yüzde 25 kira zammı sınırlamasının devam etmesi sebebiyle, Haziran ayındaki artış oranı da kısıtlanmış oldu.

BES birikimi olanlara müjdeli haber geldi! Evlilik, konut alımı gibi ihtiyaçlarınızda büyük destek sağlayacak! BES birikimi olanlara müjdeli haber geldi! Evlilik, konut alımı gibi... Haberi Görüntüle

HAZİRAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE OLDU, YÜZDE KAÇ 2024?

Normal şartlarda, TÜFE verilerine dayalı olarak hesaplanan kira artış oranları, hükümetin getirdiği uygulama ile yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı.

Buna göre; 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25'in üzerinde zam yapılamayacak.

Bu yüzde 25'lik zam sınırı, sadece konut kiraları için geçerli olacak. İşyeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor; işyeri kiraları 12 aylık TÜFE rakamlarına göre belirlenecek.

Yediemin otoparkındaki araçlar için yeni düzenleme! 15 bin araç satışa çıkıyor Yediemin otoparkındaki araçlar için yeni düzenleme! 15 bin araç satışa... Haberi Görüntüle

YÜZDE 25 ZAM SINIRLAMASI NE ZAMAN BİTECEK?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamalarına göre, kiralarda yüzde 25 zam sınırlamasının Temmuz ayına kadar uzatılacağı belirtilmişti.

Bu doğrultuda, kira sözleşmesi süresi dolan konut kiracıları, Temmuz ayına kadar TÜFE rakamlarına bakmaksızın ev sahiplerine Mayıs ayında da yüzde 25 zam yapabilecekler.

Ancak, kirada yüzde 25 zam sınırlaması Temmuz ayından sonra sona erecek ve Ağustos ayından itibaren kiracılar, TEFE TÜFE rakamlarına göre zamlı kira ödemeleri yapacaklar.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading